11.01.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 11 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.546.2022.3

Uznanie, że czynność udostępnienia narzędzia informatycznego do wymiany walut za wynagrodzeniem należy kwalifikować jako odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie uznania, że:

-   czynność udostępnienia A za wynagrodzeniem w zryczałtowanej kwocie x zł należy kwalifikować jako odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług i tym samym czynność ta podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji gdy miejscem świadczenia, a zarazem opodatkowania tej usługi będzie terytorium Polski - jest prawidłowe

-   czynność udostępnienia A za wynagrodzeniem podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w sytuacji gdy miejsce świadczenia usługi znajduje się poza terytorium kraju - jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Państwa wniosek z 20 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania, że czynność udostępnienia A za wynagrodzeniem należy kwalifikować jako odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz uznania, że działalność A polegająca na zautomatyzowanym zawieraniu transakcji wymiany pomiędzy walutami wirtualnymi korzystać będzie ze zwolnienia zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt. 7 ustawy, wpłynął 25 października 2022 r. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 19 grudnia 2022 r. (wpływ 27 grudnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest spółką akcyjną z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dalej również: „Spółka”).

Spółka planuje uruchomić A przeznaczony do handlowania (wymiany) walut wirtualnych na rynku kryptowalut, w tym w szczególności na giełdach kryptowalutowych. W tym celu Wnioskodawca opracował narzędzie informatyczne (A), które w oparciu o zaimplementowany mechanizm algorytmiczny, pozwala na zautomatyzowaną wymianę walut wirtualnych tj. zautomatyzowane zawieranie transakcji wymiany walut wirtualnych w trybie tzw. tradindu. Funkcjonalność ww. A będzie bazowała na wyszukiwaniu oraz realizacji korzystnych ekonomicznie ofert tj. na zakupie walut wirtualnych po jak najniższej cenie oraz dalszej ich sprzedaży po kursie wyższym od zakupowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne