Wyrok SN z dnia 21 czerwca 2022 r., sygn. II USKP 231/21

Z obowiązku pracodawcy polegającego na zgłoszeniu do ubezpieczenia społecznego zatrudnionych pracowników, należy wysnuć wniosek, że bycie podmiotem ubezpieczenia związane jest wyłącznie z realizacją podstawowego dla stosunków tego ubezpieczenia warunku wykonywania pracy w ramach stosunku pracy. W świetle tego istotne jest, czy pracownik zawierający umowę o pracę w rzeczywistości pracę taką wykonywał. Nie można zaś uznać umowy za umowę o pracę, jeżeli w wykreowanym nią stosunku prawnym brak jest podstawowych elementów charakterystycznych dla stosunku pracy, takich jak osobiste wykonywanie czynności oraz podporządkowanie organizacyjne i służbowe pracodawcy.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jolanta Frańczak (przewodniczący)

‎SSN Józef Iwulski ‎

SSN Krzysztof Rączka (sprawozdawca)

w sprawie z wniosku N. P. ‎przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych (…) Oddziałowi w P. ‎z udziałem zainteresowanego M. B. ‎o podleganie ubezpieczeniom społecznym, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 21 czerwca 2022 r., ‎skargi kasacyjnej wnioskodawczyni od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…) ‎z dnia 5 grudnia 2019 r., sygn. akt III AUa (…),

1. oddala skargę kasacyjną;

2. zasądza od wnioskodawczyni na rzecz organu rentowego kwotę 240 (dwieście czterdzieści) zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 5 grudnia 2019 r., sygn. akt III AUa (…) Sąd Apelacyjny w (…) oddalił apelację odwołującej się N. P. od wyroku Sądu Okręgowego w K. z 11 września 2018 r., sygn. akt III U (…), którym Sąd pierwszej instancji oddalił odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (…) Oddział w P. (Inspektorat w W.) z 17 września 2017 r.

M. B. prowadzi od 2013 r. działalność gospodarczą pod nazwą Firma B. w O.. Wcześniej prowadził działalność w zakresie transportu i obecnie działalność tę prowadzi jego żona. Płatnik zajmuje się prowadzeniem pensjonatu położonego w R. i pomaga mu w tym mama. Pensjonat został wystawiony na licytację w związku z długami ojca M. B. i został kupiony przez pana G.. M. B. dzierżawi ten pensjonat od niego za kwotę 30-40 tys. zł rocznie. Umowa została zawarta do 2019 r. Od momentu kiedy założył działalność nie zatrudnił pracownika do spraw prowadzenia pensjonatu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty