Interpretacja indywidualna z dnia 3 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.479.2022.2.MB
Brak pełnego prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z umową leasingu i eksploatacją dotyczących omawianych we wniosku samochodów osobowych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
13 października 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 10 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia 100% podatku VAT wynikającego z faktur dokumentujących wydatki związane z zawartą umową leasingu samochodów osobowych i ich eksploatacją. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 21 grudnia 2022 r. (data wpływu 28 grudnia 2022 r.).Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca (dalej także jako: Spółka) jest spółką akcyjną, zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT oraz polskim rezydentem podatkowym. Spółka zajmuje się działalnością związaną z ochroną osób i mienia, świadczy usługi w zakresie fizycznej i technicznej ochrony osób i mienia. Jest także producentem urządzeń oraz systemów ochrony oraz świadczy usługi utrzymania czystości. Spółka prowadzi działalność przy pomocy terenowych oddziałów na obszarze całej Polski. W Spółce są zatrudnione osoby na podstawie umów o pracę, jak również na podstawie umów zlecenia, w tym menedżerowie (…), dyrektorzy regionalni, koordynatorzy usług (…) oraz instalatorzy (dalej: pracownicy/zleceniobiorcy).
Niektórzy pracownicy/zleceniobiorcy, z uwagi na specyfikę wykonywanej przez nich pracy, zobowiązani są do pozostawania w całodobowej gotowości do kontroli oraz usuwania ewentualnych awarii -zarówno obiektów prywatnych, jak również infrastruktury (…). Pracownicy/zleceniobiorcy o których mowa powyżej (zobowiązani do całodobowej gotowości), parkują samochody służbowe w miejscu swojego zamieszkania lub pobytu. Pozostawienie pojazdów na terenie siedziby, bądź oddziału Spółki, uniemożliwiałoby szybką i bezzwłoczną reakcję, którą zobowiązuje się zapewnić Spółka swoim kontrahentom, na podstawie zawieranych umów o świadczenie usług. Również ewentualne awarie wymuszają konieczność natychmiastowego dojazdu do obiektów. Z uwagi na specyfikę prowadzonej działalności, w przypadku instalatorów, maksymalny czas dojazdu wynosi z reguły do 4 godzin, natomiast np. w przypadku menadżerów (…) oraz koordynatorów usług (…), wyjazd do jednostek infrastruktury (…) musi być natychmiastowy, niezależnie od pory dnia (nocy).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty