Interpretacja indywidualna z dnia 3 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDWB.4010.97.2022.1.HK
Właściwe kwalifikowanie usługi brokerskiej jako transakcji kontrolowanej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 listopada 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 15 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia:
1) czy przeniesienie wartości towarów giełdowych lub uprawnień do emisji CO2 pomiędzy Spółką a DM a także wydanie przez DM uzyskanych dla Spółki w ramach realizacji zlecenia brokerskiego korzyści bądź obciążenie Spółki ciężarami powinno być kwalifikowane jako transakcja kontrolowana w rozumieniu przepisów Rozdziału 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
2) czy jako wartość transakcji kontrolowanej w odniesieniu do usługi brokerskiej powinna być traktowana wyłącznie wartość wynagrodzenia należnego DM w postaci należnych opłat lub prowizji za wykonaną usługę brokerską powiększona o łączną sumę opłat refakturowanych.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Spółka akcyjna (dalej: „SA” lub „Spółka”) jest producentem energii elektrycznej i ciepła wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Zajmuje się m.in. przesyłem wyprodukowanego ciepła na terenie kilku polskich miast. Dodatkowo świadczy usługi dla swoich Spółek zależnych.
SA należy do Grupy Kapitałowej (dalej: „Grupa”). Podstawowym przedmiotem działania spółek Grupy jest prowadzenie działalności obejmującej wytwarzanie energii elektrycznej, dystrybucję energii elektrycznej, obrót hurtowy i detaliczny energią elektryczną, prawami majątkowymi, uprawnieniami do emisji CO2 oraz gazem ziemnym, wytwarzanie i dystrybucję ciepła oraz świadczenie innych usług związanych z realizacją zadań.
W celu wykonywania działalności gospodarczej związanej z produkcją energii elektrycznej i ciepła Spółka jest obowiązana uzyskiwać świadectwa pochodzenia wytworzonej przez siebie energii elektrycznej, a następnie je umarzać. Ponadto Spółka musi umarzać uprawnienia do emisji CO również w związku z wymienioną wyżej produkcją. Z powodu niewystarczającej ilości przyznawanych nieodpłatnie Spółce uprawnień do emisji CO, Spółka zmuszona jest do nabywania ich w znacznej ilości na rynku (wolumen nabywanych przez Spółkę uprawnień powinien pokrywać wielkość emisji CO w danym roku). Nabywanie uprawnień do emisji CO jest więc warunkiem koniecznym prowadzenia działalności gospodarczej przez SA.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty