Interpretacja indywidualna z dnia 28 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.713.2022.3.KW
Opodatkowanie sprzedaży towarów przy zastosowaniu procedury VAT marża.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe w części opodatkowania sprzedaży towarów używanych przy zastosowaniu procedury VAT marża oraz nieprawidłowe w części opodatkowania sprzedaży towarów nowych przy zastosowaniu procedury VAT marża.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 października 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 1 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży towarów przy zastosowaniu procedury VAT marża. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 19 grudnia 2022 r. i 27 grudnia 2022 r. (według daty wpływu).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca chce rozszerzyć działalność gospodarczą w zakresie skupu i sprzedaży sprzętów elektronicznych (tabletów, laptopów, telefonów, podzespołów komputerowych, gadżetów nowych i używanych). Wnioskodawca jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, jak również dla potrzeb dostaw i nabyć wewnątrzwspólnotowych. Towar będzie skupowany od kontrahentów, głównie z giełd, na podstawie: faktury VAT, faktury VAT-marża, a także na podstawie umowy kupna-sprzedaży od osób fizycznych. Sprzedaż sprzętu elektronicznego będzie dokumentowana fakturą VAT ze stawką 23% dla towarów nowych, fakturą VAT-marża dla towarów używanych. Sprzedaż ww. urządzeń będzie prowadzona za pośrednictwem internetowych platform handlowych (allegro). Sprzedawane tam towary będą zarówno nowe jak i używane.
Jednakowoż przy wystawianiu towarów używanych występuje problem z właściwym opisem sprzętu jak i zawartych dokumentów sprzedaży. Część sprzętu skupionego od klientów indywidualnych na umowę kupna-sprzedaży, to towary w ogóle nieużywane, zafoliowane. Są to na przykład towary od osób przedłużających umowę o świadczenie usług telekomunikacyjnych z operatorem, nagrody za uzbierane punkty itp. Otrzymują one nowy aparat telefoniczny, konsole czy inny sprzęt, który zazwyczaj jest nierozpakowany lub wyjęty tylko z pudełka i uruchomiony przy pracowniku salonu w celu sprawdzenia poprawności działania. W rozumieniu art. 120 § 1 punkt 4 ustawy o VAT taki sprzęt elektroniczny spełnia definicję towaru używanego. Przy sprzedaży takich towarów za pośrednictwem platform handlowych potencjalni kupujący kierują się informacją o stanie urządzenia zawartą na aukcji, czy dany sprzęt jest nowy bądź używany. Niestety nie ma możliwości wyboru, że towar jest używany w bardzo dobrym stanie, bądź nierozpakowany.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty