25.05.2022 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 25 maja 2022 r., sygn. II PSKP 107/21

Zgodnie z art. 36 ust. 2 u.p.s. pracownikowi samorządowemu przysługuje wynagrodzenie zasadnicze, dodatek za wieloletnią pracę, nagroda jubileuszowa oraz jednorazowa odprawa w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy oraz dodatkowe wynagrodzenie roczne. Oznacza to, że oprócz świadczeń obligatoryjnych ustawodawca daje pracodawcy samorządowemu możliwość wprowadzenia świadczeń fakultatywnych, przy czym warunki ich przyznawania powinny znaleźć się w regulaminie wynagradzania (art. 39 u.p.s.). Jednakże, ponieważ niektóre z dodatków fakultatywnych dotyczą wszystkich zatrudnionych, bez względu na podstawę zatrudnienia, to w przypadku osób wykonujących pracę na podstawie wyboru i powołania, których nie obejmują regulaminy wynagradzania, będą one wynikać z indywidualnych uzgodnień.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Bohdan Bieniek (przewodniczący, sprawozdawca) ‎

SSN Maciej Pacuda ‎

SSN Krzysztof Staryk

w sprawie z powództwa A. K. G. ‎przeciwko Urzędowi Miejskiemu w K. ‎o wynagrodzenie, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 25 maja 2022 r., ‎skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego w S. ‎z dnia 27 kwietnia 2020 r., sygn. akt V Pa (…),

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w S., pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy w C., wyrokiem z dnia 15 listopada 2019 r., zasądził od Urzędu Miejskiego w K. na rzecz powódki A. K. G. kwotę 26.650 zł z ustawowymi odsetkami za opóźnienie tytułem dodatku funkcyjnego.

W sprawie ustalono, że w dniu 16 maja 2011 r. powódkę powołano na stanowisko skarbnika, zaś porozumieniem z dnia 1 czerwca 2015 r. przyznano jej dodatek funkcyjny w wysokości 2.050 zł. W okresie od dnia 23 września 2016 r. do dnia 9 lutego 2017 r. powódka przebywała na urlopie macierzyńskim, a od dnia 10 lutego 2017 r. do dnia 21 września 2017 r. korzystała z urlopu rodzicielskiego.

Uchwałą nr (…) Rady Miejskiej w K. z dnia 1 grudnia 2016 r. odwołano powódkę z funkcji skarbnika, co było równoznaczne z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. Z uwagi na udzielony powódce urlop rodzicielski do dnia 21 września 2017 r. okres wypowiedzenia rozpoczął swój bieg w dniu 1 października 2017 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty