Interpretacja indywidualna z dnia 23 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.645.2022.2.BJ
W zakresie ustalenia, czy w związku z zakończeniem postępowania egzekucyjnego względem dłużnika rzeczowego - oraz mając na uwadze ogłoszenie upadłości wobec dłużnika głównego - pozostała kwota dochodzonego przez Wnioskodawcę roszczenia, która nie została wyegzekwowana w toku postępowania egzekucyjnego, może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodu przez Bank wobec udokumentowania nieściągalności wierzytelności w rozumieniu art. 16 ust. 2 ustawy o CIT
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
10 października 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w związku z zakończeniem postępowania egzekucyjnego względem dłużnika rzeczowego - oraz mając na uwadze ogłoszenie upadłości wobec dłużnika głównego - pozostała kwota dochodzonego przez Wnioskodawcę roszczenia, która nie została wyegzekwowana w toku postępowania egzekucyjnego, może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodu przez Bank wobec udokumentowania nieściągalności wierzytelności w rozumieniu art. 16 ust. 2 ustawy o CIT.
Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 28 listopada 2022 r. Znak: 0111-KDIB2-1.4010.645.2022.1.BJ, wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 12 grudnia 2022 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Wnioskodawca jest bankiem krajowym prowadzącym działalność na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 2439 z późn. zm.). Działalność Wnioskodawcy podlega nadzorowi państwowego organu nad rynkiem finansowym, jakim jest Komisja Nadzoru Finansowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty