21.12.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 21 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.762.2022.3.WS

Koszty uzyskania przychodów.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 24 września 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 24 września 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismami z 24 listopada 2022 r. (data wpływu 24 listopada 2022 r. ) oraz z 24 listopada 2022 r. (data wpływu 29 listopada 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą od 1 sierpnia 2019 roku  pod firmą (…).

Działalność Wnioskodawcy polega na wytwarzaniu, rozwijaniu i ulepszaniu oprogramowania. Wnioskodawca ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 2021 poz. 1128 ze zm., dalej zwana „ustawa o PIT”) i rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a wybrana przez Niego forma opodatkowania to podatek liniowy 19%.

W związku z wykonywaną działalnością Wnioskodawca zmuszony jest do regularnego przemieszczania się – przykładowo do Kontrahentów/Klientów, z którymi jest On związany. W tym celu niezbędnym narzędziem, które umożliwia i ułatwia mu prowadzenie działalności, jest samochód. W momencie składania wniosku podatnik posiada już w firmie jeden samochód osobowy, rozliczany zgodnie z przepisami podatkowymi. Koszty związane z pojazdem ujmuje w PKPiR (75% wydatków związanych z używaniem i eksploatacją samochodu). Wnioskodawca posiada prywatnie również drugi samochód osobowy, który planuje On używać również w ramach działalności gospodarczej naprzemiennie z posiadanym już samochodem w działalności (gdzie będzie On ujmować w kosztach podatkowych 20% wydatków związanych z używaniem oraz eksploatacją pojazdu).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne