Interpretacja indywidualna z dnia 21 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.383.2022.3.ES
1. Czy w przypadku Banku przepis art. 4a pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy interpretować w ten sposób, że w celu ustalenia czy Bank posiada status małego podatnika, przy wyliczaniu wielkości przychodów ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) Bank powinien pomijać kwoty, które uzyskuje w związku z: a) wykupem przez emitentów bonów pieniężnych NBP i obligacji skarbowych (ich wartością nominalną); b) przychodami z tytułu rozwiązania rezerw i aktualizacji wartości? (Pytanie ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku ujętym w piśmie z 26 września 2022 r.) 2. Czy na podstawie art. 4a pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i wyliczonych wyżej przychodów ze sprzedaży za rok: a) 2016 Bank posiadał w roku 2017 status małego podatnika i był uprawniony do zastosowania obniżonej stawki podatku 15%, b) 2017 Bank posiadał w roku 2018 status małego podatnika i był uprawniony do zastosowania obniżonej stawki podatku 15%, c) 2018 Bank posiadał w roku 2019 status małego podatnika i był uprawniony do zastosowania obniżonej stawki podatku 9%, d) 2019 Bank posiadał w roku 2020 status małego podatnika i był uprawniony do zastosowania obniżonej stawki podatku 9%, e) Bank posiadał w roku 2021 status małego podatnika i był uprawniony do zastosowania obniżonej stawki podatku 9%?
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
9 czerwca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 3 czerwca 2022 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:
1. czy w przypadku Banku przepis art. 4a pkt 10 updop należy interpretować w ten sposób, że w celu ustalenia czy Bank posiada status małego podatnika, przy wyliczeniu wielkości przychodów ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług), Bank powinien pomijać kwoty, które uzyskuje w związku z:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty