Interpretacja indywidualna z dnia 20 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.653.2022.2.MF
Dotyczy ustalenia, czy posiadanie przez jednego z udziałowców Wnioskodawcy statusu fundatora fundacji, posiadającego wyłącznie prawa i kompetencje określone w opisie zdarzenia przyszłego, stanowi przeszkodę do opodatkowania Wnioskodawcy ryczałtem od dochodów spółek.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 października 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 29 września 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy posiadanie przez jednego z udziałowców Wnioskodawcy statusu fundatora fundacji, posiadającego wyłącznie prawa i kompetencje określone w opisie zdarzenia przyszłego, stanowi przeszkodę do opodatkowania Wnioskodawcy ryczałtem od dochodów spółek.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 13 grudnia 2022 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Wszyscy udziałowcy spółki są osobami fizycznymi. Wnioskodawca rozważa zmianę formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych poprzez opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek, o którym mowa w art. 28c i n. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „updop”).
Jeden z udziałowców spółki, posiadający udziały odpowiadające 92% kapitału zakładowego Wnioskodawcy, jest fundatorem fundacji (…)”. Prawa fundatora określa statut fundacji z dnia 20 września 2021 r. oraz przepisy ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach.
Zgodnie ze statutem ww. fundacji, fundatorowi przysługują wyłącznie prawa i kompetencje określone w statucie oraz odpowiednich przepisach prawa. Zgodnie z treścią statutu, fundatorowi przysługują kompetencje polegające na prawie powoływania i odwoływania członków zarządu i rady fundacji, prawo zmiany statutu oraz rozwiązania fundacji i postawienia jej w stan likwidacji. Określone statutem prawa i kompetencje fundatora nie są dziedziczne i podlegają wygaśnięciu (prawo do rozwiązania fundacji) albo przechodzą na odpowiednie organy fundacji (prawo powoływania i odwoływania członków organów oraz zmiana statutu fundacji).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty