Interpretacja indywidualna z dnia 2 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.766.2022.1.JK
Przychody z różnych kapitałów pieniężnych.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 października 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 28 września 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Chcąc się zabezpieczyć przed utratą wartości zgromadzonych przez siebie środków, obok kupowania akcji polskich spółek notowanych na Giełdzie w (…), kupował Pan także obligacje zagraniczne oferowane przez polskie banki. Niestety, nie wszystkie te inwestycje zakończyły się spodziewanym zyskiem i tak też było w Pana przypadku; środki odzyskane z wykupu były istotnie mniejsze niż kwota, którą musiał Pan zapłacić przy nabyciu. Za to z innej inwestycji, która wypłaca comiesięczną dywidendę, uzyskał Pan dochód w wysokości znacznie niższej niż strata jaką poniósł Pan przy wspomnianym wykupie obligacji i wydawałoby się, że w danym roku nie miał Pan żadnych zobowiązań z tytułu podatku w ramach PIT-38.
Emitenci obligacji zagranicznych nie przygotowują dla swoich klientów formularzy PIT-8, czyli praktycznie pozostawiają sprawę zgłaszania swoich korzyści i strat sumieniu obligatariuszy. Pan należy do tej grupy obywateli, która uważa, że trzeba płacić podatki od swoich rzeczywistych dochodów. Tak też Pan zrobił, przygotowując odpowiedni PIT-38.
Do Urzędu Skarbowego dostarczył Pan dokumenty potwierdzające swoje zyski i straty wynikające z posiadanych obligacji zagranicznych. Niestety, Urząd Skarbowy, uznaje jedynie Pana zyski i przy obliczaniu należnego podatku chce pominąć Pana straty. Urząd twierdzi bowiem, że straty wystąpiły w związku z wykupem Pańskich obligacji a nie z ich sprzedażą. Według Słownika Języka Polskiego nie jest możliwe aby transakcja wykupu przez emitenta była możliwa bez sprzedaży z Pana strony. Ale wydaje się, że podstawowe znaczenia wyrażeń w języku polskim nie są przyjęte jednoznacznie przez Władze Skarbowe, które twierdzą że wykup obligacji nie stanowi ich odpłatnego zbycia. Jak możliwy jest wykup bez sprzedaży? Ciekawy jest Pan, czy taka sama interpretacja byłaby możliwa, jeżeli wykup obligacji zakończyłby się (nie stratą) ale znaczącym zyskiem? A być może, że to właśnie o to chodzi by jacyś wielcy gracze, korzystając z takiej interpretacji mogli lokować swoje środki na funduszach lub papierach dłużnych, w których dywidenda (nie jest wypłacana na bieżąco) powiększa posiadane środki a zyski mogą nie być uznane za dochód, ponieważ powstałby one z wykupu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty