Interpretacja indywidualna z dnia 13 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.630.2022.2.SH
Koszty uzyskania przychodu od przychodu powstałego z wniesienia praw majątkowych w postaci Wierzytelności w zamian za udziały w podwyższonym kapitale zakładowym SPV ustala się w wysokości kwoty nominalnej wartości kapitału udzielonych Pożyczek oraz koszty uzyskania przychodu od przychodu powstałego z wniesienia praw majątkowych w postaci Należności w zamian za udziały w podwyższonym kapitale zakładowym SPV ustala się w wysokości wartości netto wynagrodzenia z tytułu usług świadczonych przez Wnioskodawcę na rzecz Spółki Zależnej.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
19 września 2022 r. za pośrednictwem platformy ePUAP wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy:
- prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym koszty uzyskania przychodu od przychodu powstałego z wniesienia praw majątkowych w postaci Wierzytelności w zamian za udziały w podwyższonym kapitale zakładowym SPV ustala się w wysokości kwoty nominalnej wartości kapitału udzielonych Pożyczek,
- prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym koszty uzyskania przychodu od przychodu powstałego z wniesienia praw majątkowych w postaci Należności w zamian za udziały w podwyższonym kapitale zakładowym SPV ustala się w wysokości wartości netto wynagrodzenia z tytułu usług świadczonych przez Wnioskodawcę na rzecz Spółki Zależnej.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 7 grudnia 2022 r. (data wpływu tego samego dnia za pośrednictwem platformy ePUAP).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca (dalej także: „Spółka”) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka jest również podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, posiada siedzibę na terytorium RP. Wnioskodawca jest akcjonariuszem spółki akcyjnej z siedzibą na terytorium RP (dalej zwana: „Spółką Zależną”). W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca udzielił Spółce pożyczek pieniężnych. W związku z zawarciem wskazanych umów pożyczek i powstaniem wierzytelności pożyczkowej (dalej: „Wierzytelność”), Wnioskodawca stał się wierzycielem pożyczkobiorców, a oni jego dłużnikami. Wierzytelność składa się zarówno z kwoty pożyczki jak i należnych (ale nieskapitalizowanych) odsetek, przewidzianych treścią poszczególnych umów. Co istotne Wierzytelność nie została zaliczona do przychodów należnych, a kwota udzielonych Pożyczek nie została zaliczona do kosztów uzyskania przychodu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty