Interpretacja indywidualna z dnia 9 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.775.2022.5.MGR
Koszty uzyskania przychodów.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
9 września 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 9 września 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który m.in. dotyczy kosztów uzyskania przychodów. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 7 listopada 2022 r. (wpływ 7 listopada 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Zamierza Pani świadczyć usługi przewozu osób taksówką osobową (PKD 49.32). Będzie Pani otrzymywać w związku z tym fakturę od … , NIP…, z opisem: „Pobrana prowizja” (tzn. prowizja od zrealizowanego kursu) oraz fakturę od … Sp. z o.o., NIP…, z opisem: „Korzystanie z Platformy…”. W fakturach będzie wykazany podatek VAT naliczony. Zamierza być Pani czynnym podatnikiem podatku VAT. Usługi będą w całości opodatkowane podatkiem VAT. Taksówka, którą będzie Pani świadczyć usługi, będzie wykorzystywana do celów mieszanych (czyli nie będzie wykorzystywana wyłącznie do działalności gospodarczej).
W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku wskazała Pani, że posiada nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w myśl art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zamierza Pani rozpocząć opisaną we wniosku działalność w 2022 r. lub 2023 r. Działalność będzie opodatkowana na zasadach ogólnych. Będzie Pani prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów. Samochody, będące przedmiotem wniosku, są samochodami osobowymi w rozumieniu art. 5a pkt 19a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Na wskazane we wniosku wydatki składają się opłaty, które będzie Pani zobowiązana uiścić za świadczenie usług przez …, tj. za usługi pośrednictwa przy przewozie pasażerów świadczone przez …, polegające na przekazywaniu zleceń od pasażerów do kierowców, włączając w to powiązane świadczenia, takie jak dostawa i utrzymanie aplikacji …, platformy …, obsługa klienta, komunikacja pomiędzy kierowcą a pasażerem oraz inne podobne usługi. Nie prowadzi Pani ewidencji, o której mowa w art. 86a ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług. Nie wprowadziła Pani samochodów do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Samochody użytkuje Pani na podstawie leasingu operacyjnego, przy czym pierwszy z nich od 2019 r., kolejne od 2022 r. Ww. samochody planuje Pani wykorzystywać do świadczenia usług przewozu osób taksówką osobową (PKD 49.32) od końca 2022 r. lub początku 2023 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty