08.12.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 8 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.625.2022.1.AS

Obowiązki płatnika w związku z wypłatą zaliczki na poczet dywidendy w przypadku wypłaty zysku wypracowanego w trakcie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 października 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 24 września 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika w związku z wypłatą zaliczki na poczet dywidendy w przypadku wypłaty zysku wypracowanego w trakcie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (w dalszej części „Spółka”) została zarejestrowana w Rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego w ... roku i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Zgodnie z informacjami z Rejestru przedsiębiorców przedmiot przeważającej działalności został określony pod numerem PKD (...). Spółka uzyskuje dochody tylko na terytorium kraju. Rok podatkowy Wnioskodawcy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Wspólnikami spółki są dwie osoby fizyczne, podlegające nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, posiadające udziały wysokości: wspólnik A - 90% i wspólnik B - 10%. Osoby te są jednocześnie członkami organu uprawnionego do reprezentacji podmiotu (Zarządu Spółki).

Spółka od 1 stycznia 2022 roku wybrała opodatkowanie na zasadach przewidzianych w Rozdziale 6b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej u.p.d.o.p.), tj. ryczałtem od dochodów spółek (dalej również: ryczałt). Pierwszy rok podatkowy Spółki, w którym jest opodatkowana ryczałtem, trwa od 1 stycznia 2022 roku i zakończy się 31 grudnia 2022 roku. Spółka spełnia warunki uprawniające do wyboru opodatkowania w formie ryczałtu. Dodatkowo należy wskazać, że spółka na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest dużym podatnikiem i zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.p. ryczałt wynosi 20% podstawy opodatkowania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne