Interpretacja indywidualna z dnia 5 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.422.2022.1.MC
Uprawnienie do wystawienia zbiorczej faktury korygującej oraz obowiązek wskazywania precyzyjnych kwot stanowiących podstawę obniżenia do poszczególnych faktur „pierwotnych”.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 września 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 30 sierpnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uprawnienia do wystawienia zbiorczej faktury korygującej oraz obowiązku wskazywania precyzyjnych kwot stanowiących podstawę obniżenia do poszczególnych faktur „pierwotnych”.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest podmiotem prowadzącym działalność w zakresie obrotu paliwami ciekłymi (w tym m.in. gazem płynnym LPG), który do końca czerwca 2022 r. dokonywał również przywozu w/w paliw ciekłych do Polski w ramach posiadanej koncesji na obrót tymi paliwami z zagranicą (tzw. koncesji OPZ). Koncesja ta została na wniosek Wnioskodawcy cofnięta z dniem 30 czerwca 2022 r. (co nie ma istotnego znaczenia z perspektywy analizowanego zagadnienia, jako że pytania Wnioskodawcy dotyczą zdarzeń sprzed daty cofnięcia wspomnianej koncesji OPZ).
Jako importer gazu płynnego LPG, Wnioskodawca został objęty w 2021 r. obowiązkami wynikającymi z ustawy o efektywności energetycznej (tj. ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej (jt. Dz. U. z 2021 r., poz. 2166, ze zm., dalej: „ustawa EFE”) - przy czym Wnioskodawca podkreśla, iż przedmiotem jego pytań jest interpretacja przepisów ustawy o VAT, a nie ustawy EFE (która służy wyłącznie do precyzyjnego zobrazowania okoliczności faktycznych).
Jednym z obowiązków przewidzianych w ustawie EFE jest realizacja tzw. przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej u odbiorcy końcowego, w wyniku których uzyskuje się oszczędności energii finalnej, potwierdzonych audytem efektywności energetycznej (art. 10 ustawy EFE). Obowiązek ten, w przypadku paliw ciekłych dotyczy wyłącznie tego wolumenu paliw ciekłych (w tym gazu płynnego LPG), które są stosowane w transporcie drogowym lub kolejowym (art. 2 pkt 15 ustawy EFE, definiujący paliwa ciekle w rozumieniu tejże ustawy).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty