Interpretacja indywidualna z dnia 2 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.689.2022.2.JS
Czy faktycznie poniesione nakłady na rozbudowę budynku użytkowego, który stanowi prywatny składnik majątku drugiego wspólnika spółki cywilnej można uznać za inwestycję w obcym środku trwałym, czy też powinien Pan poniesione przez siebie nakłady związane z ww. inwestycją zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów?
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych przedstawionego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
23 września 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 22 listopada 2022 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Jest Pan wspólnikiem spółki cywilnej od dnia jej założenia tj. od (…) stycznia 1995 r. Posiada Pan 50% udziału w zysku spółki. Spółka prowadzi działalność gospodarczą od (…) stycznia 1995 r. w zakresie PKD 32.40Z Produkcja gier i zabawek. Spółka ta prowadzi działalność gospodarczą w nieruchomości będącej wyłączną własnością drugiego wspólnika/też osoby fizycznej/i jego żony na zasadzie ustawowej wspólności małżeńskiej na podstawie umowy dzierżawy zawartej od (…) października 2002 r. na czas nieokreślony. Umowa ta dalej obowiązuje. Jest to jeden budynek użytkowy składający się z pomieszczenia biurowego, produkcyjnego i magazynowego. Nieruchomość jest wykorzystywana wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej Pana i drugiego wspólnika spółki cywilnej. Nie stanowi ona majątku spółki ponieważ wspólnik będący właścicielem nie wniósł jej do majątku spółki. Wybudował ją na własnym gruncie i z własnych pieniędzy.
W latach 2016 i 2017 r. spółka poniosła nakłady na rozbudowę tej nieruchomości. Rozbudowa tej nieruchomości polegała na tzw. „przedłużeniu” dzierżawionej hali produkcyjnej o ok. 10metrów. W hali tej została wyburzona ściana końcowa. W to miejsce zostały wstawione drzwi przejściowe, została zrobiona wylewka na podłożu, wymurowane
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty