Interpretacja indywidualna z dnia 1 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.657.2022.2.BS
Czy w przypadku dokonania zbycia wszystkich udziałów w Spółce A celem ich umorzenia, Wnioskodawca powinien ustalić dochód z tego tytułu na zasadach ogólnych wynikających z ustawy o CIT, a zatem rozpoznać przychód w wysokości wynagrodzenia otrzymanego za umorzone udziały oraz koszt uzyskania przychodów w wysokości wydatków poniesionych na ich objęcie, w tym także środków przekazanych na kapitał zapasowy Spółki A
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 października 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 3 października 2022 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy w przypadku dokonania zbycia wszystkich udziałów w Spółce A celem ich umorzenia, Wnioskodawca powinien ustalić dochód z tego tytułu na zasadach ogólnych wynikających z ustawy o CIT, a zatem rozpoznać przychód w wysokości wynagrodzenia otrzymanego za umorzone udziały oraz koszt uzyskania przychodów w wysokości wydatków poniesionych na ich objęcie, w tym także środków przekazanych na kapitał zapasowy Spółki A. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, podlegającą w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów oraz niekorzystającą ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania - Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca posiada siedzibę oraz zarząd na terytorium Polski.
Wnioskodawca, jako spółka działająca w grupie kapitałowej, pełni w jej strukturze m. in. funkcję centrum realizacji projektów badawczo-rozwojowych, co oznacza, że prowadzi działalność badawczo- rozwojową albo w formie zarządzania projektami własnymi, albo projekty badawcze są realizowane w formie współpracy z innymi podmiotami, w tym także z osobami fizycznymi, które dysponują własnym know-how lub są twórcami wynalazków. W tym drugim przypadku współpraca realizowana jest w szczególności poprzez przystąpienie Wnioskodawcy jako udziałowca do spółki kapitałowej z innymi podmiotami. Obecnie Wnioskodawca posiada udziały/akcje w spółkach zależnych, które prowadzą działalność badawczą, a docelowo, po zakończeniu i osiągnięciu założonych wyników badań, powinny one rozpocząć komercjalizację wyników i sprzedaż efektów badań.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty