Wyrok SN z dnia 10 maja 2022 r., sygn. I USKP 100/21
Podstawą do powstania obowiązku ubezpieczenia społecznego z mocy art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy systemowej jest faktyczne wykonywanie pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 13 pkt 4 tej ustawy), czyli rzeczywiste podjęcie i prowadzenie działalności zarobkowej, wykonywanej w sposób zorganizowany i ciągły, w celu zarobkowym. Cel zarobkowy polega na chęci / zamiarze osiągnięcia przychodu pokrywającego w pełni koszty działalności, w tym koszty ubezpieczenia społecznego (związane z koniecznością opłacenia składek na ubezpieczenie), a ponadto dochodu wystarczającego na utrzymanie i rozwój przedsiębiorcy i jego przedsiębiorstwa; ktoś, kto prowadzi działalność gospodarczą tylko po to, aby uzyskać świadczenia z ubezpieczenia społecznego, w istocie stwarza pozory tej działalności, bowiem nie zmierza do pozyskania zarobku z działalności, co wypacza sens ustawowy tej instytucji prawa.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Maciej Pacuda (przewodniczący)
SSN Halina Kiryło (sprawozdawca)
SSN Krzysztof Staryk
w sprawie z odwołania D. D.-K. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w C. o podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 10 maja 2022 r., skargi kasacyjnej ubezpieczonej od wyroku Sądu Apelacyjnego w […] z dnia 30 października 2019 r., sygn. akt III AUa […],
oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 30 sierpnia 2018 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział […] w C. stwierdził, że D. D.-K., jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, nie podlega od dnia 16 maja 2018 r. obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. W uzasadnieniu wskazano, że wnioskodawczyni w 2014 r. zarejestrowała działalność gospodarczą prowadzoną najpierw w ramach spółki cywilnej, a od 16 maja 2018 r. w formie indywidualnej działalności. Od sierpnia 2015 r. do nadal przebywa na przemian na zwolnieniu lekarskim z tytułu własnej choroby lub na zasiłku macierzyńskim. Dostarczyła liczną dokumentację potwierdzających prowadzenie działalności w ramach spółki cywilnej, natomiast nie została przedstawiona żadna dokumentacja wskazująca na wykonywanie tej działalności w formie indywidualnej od dnia 16 maja 2018 r. Analiza dokumentacji wzbudziła liczne wątpliwości. Ubezpieczona rozpoczęła bowiem działalność w formie indywidualnej w okresie ciąży, a skoro była w ciąży i nie zatrudniała pracowników, to nie było perspektyw prowadzenia działalności gospodarczej ze względu na brak zorganizowania, ciągłości i zamiaru osiągnięcia dochodu. Zdaniem organu rentowego, celem wnioskodawczyni było stworzenie pozorów prowadzenia działalności gospodarczej dla uzyskania tytułu do ubezpieczeń społecznych. Nie podjęła żadnych czynności w ramach indywidulanej działalności gospodarczej po zakończeniu prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej. W związku z czym - w ocenie organu rentowego - nie podlegała ubezpieczeniom od dnia 16 maja 2018 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty