Wyrok SN z dnia 28 kwietnia 2022 r., sygn. II USKP 159/21
W ramach weryfikacji zachowania „właściwego czasu” do wystąpienia z wnioskiem o ogłoszenie upadłości należy uwzględnić sytuacje, w których nawet próba wszczęcia postępowania naprawczego może być oceniona jako zawinione spóźnienie w złożeniu wniosku o upadłość, jeżeli próba ta została podjęta już po powstaniu stanu niewypłacalności spółki, który wszakże wymagał złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości dłużnika, skoro dłużna spółka nie spłacała należności objętych układem powstałych przed jego zawarciem oraz należności bieżących.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jolanta Frańczak (przewodniczący)
SSN Maciej Pacuda (sprawozdawca)
SSN Krzysztof Staryk
w sprawie z wniosku R. S. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych (…) Oddziałowi w W. z udziałem E.S.A. w W. o przeniesienie odpowiedzialności za składki, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 28 kwietnia 2022 r., skargi kasacyjnej wnioskodawcy od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…) z dnia 6 września 2019 r., sygn. akt III AUa (…),
1. oddala skargę kasacyjną,
2. zasądza od wnioskodawcy na rzecz organu rentowego kwoty 5400 (pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.
Uzasadnienie
Sąd Okręgowy – Sąd Pracy i Ubezpieczeń w W. wyrokiem z dnia 13 września 2017 r., wydanym po ponownym rozpoznaniu sprawy, zmienił decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (…) Oddziału w W. z dnia 28 lutego 2005 r. i stwierdził, że odwołujący się R. S. jako prezes zarządu spółki E. S.A. z siedzibą w W. nie odpowiada za zaległości wymienionej spółki z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz Fundusz P. i Fundusz G. za okresy i w wysokości wskazane w decyzji.
Sąd Okręgowy ustalił, że E. S.A. z siedzibą w W. (dalej jako spółka) w dniu 31 maja 2004 r. została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS (…). W okresie wcześniejszym, tj. przed wpisaniem do Krajowego Rejestru Sądowego, spółka była zarejestrowana w Rejestrze Handlowym Sądu Rejonowego dla m. W. - Sądu Gospodarczego pod nr (…). W 1998 r. spółka była u szczytu swojej działalności. Miała 6 zakładów: Zakład Przetwórstwa (…) w K. (w zakładzie tym zajmowano się produkcją koncentratu jabłkowego, win owocowych, przetworów owocowo-warzywnych), Zakład Przetwórstwa (…) w K. (o takim samym zakresie działalności jak poprzedni zakład - poza produkcją koncentratu jabłkowego i win), Zakład P. w P. (w zakładzie tym zajmowano się produkcją płyt meblowych, które były wysyłane na eksport), Zakład w S. oraz dwa duże gospodarstwa rolne w S. i S.. Najważniejszą spółki był handel zagraniczny. Była ona drugim w Polsce eksporterem melasy i cukru.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty