Interpretacja indywidualna z dnia 16 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.714.2022.1.SR
Zwolnienie od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy usług świadczonych przez placówkę artystyczną.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
4 października 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 22 września 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy usług świadczonych przez placówkę artystyczną. Uzupełniła go Pani pismem z 10 listopada 2022 r. (wpływ 14 listopada 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie m.in. pozostałych form edukacji artystycznej (PKD 85.52.Z) i pozostałych pozaszkolnych form edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKD 85.59.B). Wnioskodawca z wykształcenia jest nauczycielem plastyki i posiada uprawnienia pedagogiczne. Aktualnie jest zatrudniony w szkole podstawowej jako nauczyciel plastyki, jakkolwiek z uwagi na rozwijaną działalność, niewykluczone że zrezygnuje z pracy nauczyciela w szkole.
Świadczone w ramach działalności gospodarczej usługi Wnioskodawcy polegają na prowadzeniu pracowni plastycznych dla dzieci (dalej jako „Pracownia”), w których odbywają się pozaszkolne zajęcia plastyczne w grupach obejmujących od kilku do kilkunastu osób. Pracownia gwarantuje uczestnikom (dzieciom) opiekę podczas zajęć oraz wszystkie materiały plastyczne potrzebne podczas zajęć. Zajęcia prowadzą nauczyciele posiadający odpowiednie wykształcenie i doświadczenie zawodowe, realizując program rozwojowy w zakresie sztuk plastycznych, dostosowany do grupy wiekowej oraz indywidualnych uwarunkowań, uwzględniający potrzeby rozwojowe, nakierowany na efektywne wykorzystanie czasu i rozwoju dzieci. Zakres zajęć częściowo pokrywa się z zakresem nauczania w szkole w przedmiocie „plastyki”, ale nie jest tożsamy z programem szkolnym. Zajęcia w Pracowni pozwalają na realizację założonych celów i zadań w zakresie przekazania wiedzy i nabywania przez dzieci umiejętności w zakresie sztuk plastycznych, a jednocześnie odpowiadają zdiagnozowanym potrzebom dzieci, dając im możliwość wyboru różnorodnych aktywności, dzięki czemu dzieci chętnie uczestniczą w zajęciach, nabywając nie tylko umiejętności plastyczne, ale również umiejętność spędzania wolnego czasu oraz rozwijania zainteresowań i uzdolnień. Forma zajęć w grupach oraz ich różnorodność tematyczna pozwala również na kształtowanie postaw społecznych, zarówno w wymiarze bezpieczeństwa fizycznego i psychicznego oraz respektowania norm społecznych na zajęciach (relacje między wszystkimi członkami społeczności Pracowni są oparte na wzajemnym szacunku i zaufaniu), jak i kształtowania postaw obywatelskich i patriotycznych oraz dbałości o dobro wspólne z poszanowaniem różnorodności kulturowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty