Interpretacja indywidualna z dnia 9 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.105.2022.2.SP
Ustalenie, czy w związku z Połączeniem spółek, po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód na gruncie przepisów ustawy o CIT.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
12 września 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 7 września 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie ustalenia, czy w związku z Połączeniem spółek, po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód na gruncie przepisów ustawy o CIT.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
A. sp. z o.o. („Spółka Przejmująca” lub „Wnioskodawca”) ma siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlega w Rzeczypospolitej Polskiej obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych („CIT”) od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Dodatkowo Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług („VAT”) w Polsce. Jedynym wspólnikiem Wnioskodawcy jest B., spółka prawa francuskiego.
Wnioskodawca należy do europejskiej grupy kapitałowej działającej na rynku budowlanym i oferującej rozwiązania w zakresie mocowania przegród zewnętrznych budynków („Grupa A.).
Grupa A. została w tym roku przejęta przez amerykańską grupę działającą w branży budowalnej C. („Grupa C.”). Grupa C. produkuje złącza ciesielskie do konstrukcji drewnianych.
Do Grupy C. należy również spółka D. Sp. z o.o. („Spółka Przejmowana” lub „D.”) podlegająca w Polsce obowiązkowi podatkowemu w CIT od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Dodatkowo D. jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT w Polsce. Obecnie jedynym wspólnikiem D. jest spółka E. z siedzibą w Danii („Wspólnik D.”).
W ramach przejęcia Grupy A. przez Grupę C., planowane jest przeprowadzenie szeregu działań reorganizacyjnych na poziomie międzynarodowym, w tym także na poziomie polskich podmiotów wchodzących w skład obu grup. Reorganizacja ma na celu podjęcie działań zwiększających ekonomikę działania połączonych grup kapitałowych, funkcjonujących od momentu przejęcia jako jedna całość gospodarcza.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty