Interpretacja indywidualna z dnia 10 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.794.2022.2.KR
Skutki podatkowe umorzenia kredytu - zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11 marca 2022 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
8 września 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umorzenia kredytu. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem złożonym 31 października 2022 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
W dniu 16 września 2008 r. została podpisana umowa kredytu hipotecznego-mieszkaniowego przez bank (…) z kredytobiorcami: ...., Panem – ..... (mąż ......), .... (Pana brat). W bieżącym roku ww. bank zaproponował wam ugodę polegającą na przewalutowaniu kredytu z CHF na PLN. Ugodę tą chcielibyście zawrzeć. W projekcie ugody znajduje się pkt 17, który zobowiązuje bank do przesłania właściwemu urzędowi skarbowemu informacji o umorzeniu części waszego długu, co według banku oznacza uzyskanie przez was przychodu (dochodu), od którego należy zapłacić podatek. Stanowi do dla was zasadniczy problem, czy w związku z takim stanem faktycznym jesteście w stanie ugodę podpisać. Ugoda opodatkowana byłaby dla was zbyt dużym obciążeniem finansowym. Z otrzymanych środków finansowych w ramach kredytu hipotecznego nikt z kredytobiorców nie skorzystał. Cała kwota została przelana na konto strony sprzedającej nieruchomość. Wasza trzyosobowa rodzina: Pan – ..... i syn (Pana brat jest jedynie poręczycielem, choć ujętym w umowie kredytu, nie figuruje w księdze wieczystej nieruchomości i nie jest jej współwłaścicielem), to osoby fizyczne, nieprowadzące działalności gospodarczej, nie posiadające mieszkania w czasie zaciągania kredytu hipotecznego w banku (…). Nieruchomość kupiliście w złym stanie technicznym, ale dającym po wykonaniu odpowiedniej przebudowy i remontów po kilku latach szansy stworzenia lokali pod najem. Stąd wziął się dopisek do kredytu „....” – na które to renowacje musieliście przez lata zapracować. Od momentu kupna płacicie wszelkie należne podatki do Urzędu Skarbowego i Urzędu Miasta.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty