Interpretacja indywidualna z dnia 10 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4011.214.2022.3.MCZ
Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawo własności intelektualnej (tzw. IP BOX)
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych stanów faktycznych i zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 września 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 5 września 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 17 października 2022 r. (o tej samej dacie wpływu) oraz 17 października 2022 r. (7 listopada 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanów faktycznych i zdarzeń przyszłych
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, posiadającą nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium kraju. Prowadzi on działalność gospodarczą w oparciu o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wnioskodawca od 01.08.2016 r. świadczy usługi programistyczne na rzecz kontrahenta lub świadczone w imieniu kontrahenta na rzecz jego klienta w zakresie produkcji i utrzymania systemów informatycznych, których szczegółowy przedmiot określa zamówienie (dalej: Projekt). Realizacja Projektu usługi programistycznej związana jest z projektowaniem, wytwarzaniem, rozwojem, ulepszeniem oprogramowania oraz jego elementów składowych. Wnioskodawca do celów podatkowych prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Forma opodatkowania wprowadzonej przez Wnioskodawcę działalności od samego początku to podatek liniowy.
Wnioskodawca od początku założenia działalności od 01.08.2016 r. specjalizuje się w tworzeniu nowych aplikacji serwerowych i ich usprawnianiu dostarczających dane dla innych aplikacji (stron internetowych, aplikacji mobilnych itp.) Wnioskodawca wykonuje prace projektowe zlecane przez kontrahenta, prowadzące do powstania innowacyjnych, indywidualnych rozwiązań obsługujących dedykowane obszary działalności. Przeważnie są to duże projekty tworzone przez wieloosobowe zespoły, których efektem prac jest stworzenie kompleksowego rozwiązania programistycznego. Wnioskodawca otrzymuje od kontrahenta zamówienie na usługi programistyczne przygotowane w formie dokumentacyjnej, które zawiera zestaw instrukcji przeznaczonych do wykonania bezpośrednio lub pośrednio w komputerze w celu osiągnięcia określonego rezultatu Projektu. Wnioskodawca w ramach realizowanych umów/zamówień tworzy następujące Produkty: programy komputerowe, aplikacje, dokumentacje, inne rezultaty wytworzone przez Wnioskodawcę w ramach świadczonych usług programistycznych. Tworzone Produkty są utworami podlegającymi ochronie w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W ramach umowy współpracy Wnioskodawca przenosi na kontrahenta całość autorskich praw majątkowych. Poprzez realizowany Projekt zlecony przez kontrahenta w ramach zlecenia Wnioskodawca rozumie tworzony Produkt/Utwór, są to pojęcia tożsame. Wynikiem realizowanego Projektu jest stworzenie autorskiego prawa do programu komputerowego, który zawsze ma formę programu komputerowego napisanego w języku programistycznym. Wnioskodawca wykorzystuje te wyniki jako składową usługi programistycznej świadczonej na rzecz kontrahenta. Wnioskodawca wykorzystuje te wyniki we wszystkich efektach swojej pracy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty