Interpretacja indywidualna z dnia 3 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.66.2022.4.JF
W zakresie skutków podatkowych podziału spółki przez wydzielenie.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
28 lipca 2022 r. wpłynął Pństwa wniosek z 28 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych podziału spółki przez wydzielenie.
Uzupełnione pismem z 20 września 2022 r. (wpływ 20 września 2022 r.) oraz pismem z 19 października 2022 r. (wpływ 19 października 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca (dalej: „Wnioskodawca” lub „A.”) jest członkiem i podmiotem dominującym międzynarodowej grupy kapitałowej (dalej: „Grupa”). Grupa jest wiodącym na świecie producentem i dostawcą produktów należących do szeroko rozumianej branży chemicznej. Grupa zatrudnia około (…) pracowników. Wnioskodawca jest spółką publiczną - jej akcje są notowane m.in. na giełdzie w (…).
A. jest rezydentem podatkowym (…) i jest podmiotem uprawnionym do korzystania z postanowień Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisanej w Berlinie dnia 14 maja 2003 r. (dalej: „PL-DE DTT”) A. nie prowadzi w Polsce działalności gospodarczej za pośrednictwem zakładu.
A. jest zarejestrowanym w Polsce podatnikiem VAT czynnym i posiada numer NIP (…). Numer NIP służy Wnioskodawcy do realizowania transakcji w zakresie obrotu towarowego w Polsce, które nie mają związku z przedmiotem niniejszego wniosku.
A. jest 100% udziałowcem C. Sp. z o.o. (dalej: „C.” lub „Spółka Dzielona”).
C. jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, który podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. C. nie jest spółką nieruchomościową w rozumieniu art. 4a pkt 35 pkt ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm.; dalej: „Ustawa o CIT”) i nie stanie się spółką nieruchomościową w wyniku opisanego poniżej, planowanego procesu podziału.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty