Interpretacja indywidualna z dnia 3 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.511.2022.1.DD
Sposob rozpoznania przychodów i kosztów w związku z realizacją umowy konsorcjum.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 sierpnia 2022 r., za pośrednictwem platformy ePUAP, wpłynął Państwa wniosek z 1 sierpnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu rozpoznania przychodów i kosztów w związku z realizacją umowy konsorcjum.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, który płaci podatek dochodowy od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich uzyskania.
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie oprogramowania komputerowego oraz szeroko rozumianych technologii informatycznych i komputerowych.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca zawiera i zamierza zawierać z innymi podmiotami (konsorcjantami) umowy konsorcjum dla realizacji określonego celu gospodarczego, którym zazwyczaj jest zawarcie i wykonanie określonego kontraktu (umowy o świadczenie usług i/albo dostawę towarów).
W umowie strony postanawiają współpracować w formie konsorcjum, którego celem będzie np.:
- wspólne przygotowanie i złożenie oferty,
- zawarcie umowy i jej wspólna realizacja.
Strony występują wobec zamawiającego na równych prawach i nie są wobec siebie podwykonawcami.
Taka umowa nie stanowi umowy spółki cywilnej ani jakiejkolwiek innej umowy, która mogłaby zostać uznana za kreującą odrębny podmiot prawa lub związek gospodarczy. Umowa określa jedynie zasady współpracy jej stron w toku wspólnej realizacji prac stanowiących jej przedmiot.
W przypadku realizacji umowy przez konsorcjum Wnioskodawca odpowiada solidarnie wraz z innymi uczestnikami konsorcjum za wykonanie zobowiązań umownych. W stosunkach wewnętrznych każda ze stron odpowiada za należyte wykonanie obowiązków wynikających z niewykonania lub nienależytego wykonania zamówienia. Szczegółowe zasady odpowiedzialności stron w wewnętrznych stosunkach konsorcjum określa odrębna umowa realizacyjna.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty