13.04.2022 Ubezpieczenia

Wyrok SN z dnia 13 kwietnia 2022 r., sygn. II USKP 149/21

Uregulowanie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy jest utrwalone i zamknięte w aspekcie przesłanek prawa do tego świadczenia.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Zbigniew Korzeniowski (przewodniczący, sprawozdawca)

‎SSN Bohdan Bieniek ‎

SSN Maciej Pacuda

w sprawie z wniosku D. K. ‎przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w G. ‎o prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 13 kwietnia 2022 r., ‎skargi kasacyjnej wnioskodawcy od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…) ‎z dnia 27 lutego 2020 r., sygn. akt III AUa (…),

I. oddala skargę kasacyjną,

II. nie obciąża skarżącego kosztami postępowania kasacyjnego strony pozwanej.

Uzasadnienie

Sąd Apelacyjny w (…) wyrokiem z 27 lutego 2020 r. oddalił apelację ubezpieczonego D. K. od wyroku Sądu Okręgowego w G. z 7 sierpnia 2018 r., który oddalił jego odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w G. z 5 lipca 2017 r., odmawiającej mu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy bowiem w dziesięcioleciu poprzedzającym dzień powstania częściowej niezdolności do pracy, tj. od 20 września 2005 r. do 20 września 2015 r., nie udowodnił 5 lat okresów składkowych i nieskładkowych, a jedynie 1 rok, 6 miesięcy i 28 dni. Łączny staż wynosi 24 lata, 6 miesięcy i 13 dni, w tym okresy składkowe 23 lata, 7 miesięcy i 4 dni. W odwołaniu ubezpieczony domagał się przyznania renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty