Interpretacja indywidualna z dnia 27 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.724.2022.2.MD
Zwolnienie od podatku VAT sprzedaży tomografu komputerowego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 października 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 6 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT sprzedaży tomografu komputerowego. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 20 października 2022 r. (wpływ 20 października 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Podatnik jest podmiotem leczniczym (Szpitalem) wpisanym do Rejestru Podmiotów Leczniczych prowadzonego przez Wojewodę pod numerem …, prowadzącym swoją działalność w formie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej w oparciu o zapisy ustawy o działalności leczniczej.
Podatnik jest czynnym podatnikiem podatku od dostaw i usług, który w 99% świadczy usługi zwolnione z VAT (na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT). Sprzedaż opodatkowana stawkami 8% i 23% stanowi 1% ogółu przychodów i dotyczy głównie działalności pomocniczej takiej jak wynajem pomieszczeń, usługi parkingowe czy sprzedaż posiłków przygotowywanych w kuchni szpitalnej.
W roku 2013 podatnik otrzymał dotację celową z Województwa (środki z Województwa oraz z budżetu państwa), dzięki której (przy współudziale środków własnych) nabył Tomograf Komputerowy w celu wykonywania badań tomografii komputerowej, niezbędnych do właściwego diagnozowania pacjentów. Badania te wykonywane były i są do dnia dzisiejszego samodzielnie przez Podatnika (bez jakiegokolwiek podzlecania, dzierżawy urządzenia itp.), wyłącznie na zlecenie lekarza i wyłącznie do świadczenia usług w zakresie opieki medycznej, służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze, a więc usług zwolnionych z podatku od towarów i usług. Ze względów medycznych (dawka promieniowania rentgenowskiego) nie ma możliwości realizacji badań tomografii komputerowej w celach innych niż wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT (bez zlecenia lekarskiego – na życzenie pacjenta). Legalność prowadzenia działalności leczniczej przy wykorzystaniu Tomografu Komputerowego została usankcjonowania odpowiednimi zapisami w Rejestrze Podmiotów Leczniczych poprzez wyodrębnienie w nim komórki organizacyjnej pn. Pracownia Tomografii Komputerowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty