Interpretacja indywidualna z dnia 26 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.605.2022.1.EJ
Czy w świetle art. 4a pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do limitu wartości przychodu ze sprzedaży małego podatnika należy doliczyć kwoty refaktur za zużyte przez najemców media.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 sierpnia 2022 r. za pośrednictwem platformy e-PUAP wpłynął Państwa wniosek z 30 sieprnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy w świetle art. 4a pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do limitu wartości przychodu ze sprzedaży małego podatnika należy doliczyć kwoty refaktur za zużyte przez najemców media.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca jest spółką komandytową mającą siedzibę oraz komplementariusza na terytorium RP, gdzie podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych. Działalność gospodarcza Wnioskodawcy polega na długoterminowym wynajmie powierzchni handlowych w budynkach handlowych. W ramach ww. działalności Wnioskodawca zawiera umowy najmu, na mocy których oddaje najemcom do korzystania powierzchnie handlowe w zamian za ustalony w umowie najmu czynsz. Jest to umowa nazwana (umowa najmu) uregulowana w art. 659 k.c. i nast. Ponieważ Wnioskodawca oddaje powierzchnie handlowe w najem wielu najemcom, w tym samym budynku, jest on bezpośrednim kontrahentem dostawców mediów, które w przeważającej części zużywane są przez najemców. Umowy najmu zawierają odpowiednie postanowienia, na mocy których najemcy, obok płatności umówionego czynszu, zobowiązani są do zwrotu Wnioskodawcy wydatków poniesionych za zużyte media, zgodnie ze wskazaniami podliczników (według faktycznego zużycia) oraz według cen nabycia przez Wnioskodawcę. Następuje to poprzez tzw. refakturę kosztów mediów. Wnioskodawca nie zarabia na mediach, jedynie przenosi koszty ich zużycia na najemców. Wnioskodawca nie ma przysporzenia majątkowego związanego z rozliczeniem mediów z najemcami. Obecnie, Wnioskodawca ma status małego podatnika, o którym mowa w art. 4a pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jednak ceny energii elektrycznej, gazu oraz innych mediów drastycznie rosną i Wnioskodawca spodziewa się ich dalszych wzrostów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty