Interpretacja indywidualna z dnia 20 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.59.2022.1.OK
Wydanie interpretacji w zakresie ustalenia, czy transakcje sprzedaży i najmu nieruchomości od Wspólnika będą stanowiły ukryty zysk.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części nieprawidłowe i w części prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych:
‒w części dotyczącej ustalenia, czy transakcja sprzedaży nieruchomości Wspólnikowi nie stanowi ukrytego zysku:
‒w sytuacji, gdy część ceny sprzedaży stanowi uregulowanie pożyczki udzielonej przez Wspólnika - jest nieprawidłowe,
‒w stosunku do pozostałej części ceny sprzedaży – jest prawidłowe
‒w części dotyczącej ustalenia, czy wypłata należności do Wspólnika z tytułu najmu powierzchni biurowej nie stanowi ukrytego zysku - jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
27 lipca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 27 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy transakcje sprzedaży i najmu nieruchomości od Wspólnika będą stanowiły ukryty zysk.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest spółką z o.o. (dalej: Spółka), której głównym przedmiotem działalności jest działalność rachunkowo-księgowa (PKD 69.20.Z) w ramach prowadzonego biura rachunkowego. W celu świadczenia usług rachunkowo-księgowych Spółka zatrudnia księgowych na podstawie umowy o pracę, współpracuje z osobami na podstawie umów zlecenia oraz korzysta z usług podwykonawców.
Spółka jest właścicielem nieruchomości przy (…), na której posadowiony jest budynek usługowo-mieszkalny (nr księgi wieczystej (…)). Nieruchomość służy Spółce jako jej siedziba, a ponadto jest to jedno z miejsc, w którym Spółka prowadzi działalność gospodarczą - funkcjonuje jako biuro, w którym pracownicy Spółki wykonują swoje obowiązki, a ponadto spotykają się z klientami Spółki. W budynku znajduje się wyposażenie niezbędne do prowadzenia działalności Spółki (m. in. komputery, szafki, biurka, serwery itd.) które stanowią własność Spółki. Spółka nie wykorzystuje na potrzeby własnej całej powierzchni budynku usługowo-mieszkalnego - powierzchnię mieszkalną wynajmuje wspólnikowi Spółki (dalej: Wspólnik) na podstawie zawartej umowy najmu, a część powierzchni użytkowej wynajmuje innym podmiotom, nie powiązanym w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 CITU. Wnioskodawca podkreśla, że nieruchomość przy (…) nie jest jedynym miejscem, w którym Spółka wykonuje działalność gospodarczą - Spółka posiada swoje filie (biura) m. in. również w (…) i (…), a ponadto cały czas zamierza rozszerzać terytorialny zasięg swojej działalności.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty