Interpretacja indywidualna z dnia 20 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.390.2022.2.RST
Nieposiadanie stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, miejsce opodatkowania usług oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
1 sierpnia 2022 r. wpłynął za pośrednictwem ePUAP Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy nieposiadania stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, miejsca opodatkowania usług oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem przesłanym za pośrednictwem ePUAP 10 października 2022 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca („Spółka”) posiada siedzibę i prowadzi działalność gospodarczą na terytorium Szwajcarii. Wnioskodawca jest spółką handlową. Przedmiotem działalności Spółki jest sprzedaż maszyn i urządzeń oraz działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne.
Spółka nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, natomiast jest czynnym podatnikiem VAT.
W ramach swojej działalności Spółka na terytorium Polski współpracuje z podmiotem (…) („Kontrahent”). Współpraca między podmiotami polega na najmie powierzchni magazynowej w Polsce zgodnie z Umową Najmu zawartą w dniu (…) 2021 r. w (…) („Umowa Najmu”). Spółka jest najemcą.
Usługa najmu jest wykonywana na terenie magazynu Kontrahenta (przedmiotem najmu jest część hali magazynowej o pow. 730 m). Zgodnie z § 2 ust. 5 Umowy Najmu w wynajmowanej nieruchomości Spółka przechowuje maszyny, urządzenia i części do nich. Spółka nie ma nieograniczonego prawa wstępu do magazynów i biur należących do Kontrahenta, w szczególności nie ma prawa do dysponowania tą przestrzenią ani decydowania o jej wykorzystaniu. Ponadto Spółka, w żaden sposób nie jest i nie będzie uprawniona do podejmowania decyzji dotyczących jakichkolwiek innych kwestii związanych z funkcjonowaniem magazynu Kontrahenta. W szczególności, zgodnie z postanowieniami § 7 ust. 1 Umowy Najmu Spółka nie ma prawa do oddawania Przedmiotu Najmu do bezpłatnego używania, podnajmowania ani oddawania do korzystania osobom trzecim w jakiejkolwiek formie bez zgody Kontrahenta.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty