Interpretacja indywidualna z dnia 19 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.514.2022.1.AW
Dotyczy ustalenia, czy kwota wpłacona na rachunek ZFŚS w wysokości wyrównania odpisu będzie stanowiła koszt uzyskania przychodów stosownie do przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
20 lipca 2022 r. wpłynął za pośrednictwem platformy e-PUAP Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy kwota wpłacona na rachunek ZFŚS w wysokości wyrównania odpisu będzie stanowiła koszt uzyskania przychodów stosownie do przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
D. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W., jest polskim rezydentem podatkowym posiadającym siedzibę oraz zarząd na terytorium Polski (dalej: „Wnioskodawca” lub „Pracodawca” lub „Spółka”).
W Spółce do dnia 30 listopada 2021 r. obowiązywał Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy z dnia 21 maja 2015 r. (dalej: „ZUZP”).
Na mocy Protokołu dodatkowego do ZUZP z dnia 29 maja 2020 r., do ZUZP wprowadzono postanowienie o funkcjonowaniu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (dalej: „ZFŚS”), a następnie o niedokonywaniu odpisu za rok 2020 r., i zwiększeniu w latach 2021-2023 odpisów o 1/3 wartości niewpłaconego odpisu za 2020 r. naliczonego zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa na dzień 31 grudnia 2020 r. - w każdym z tych lat w terminach określonych w przepisach prawa. Dodatkowo na mocy protokołu dodatkowego do ZUZP z dnia 26 maja 2021 r., do ZUZP wprowadzono postanowienie, iż w roku 2021 wysokość odpisu wyniesie równowartość 2/3 kwoty odpisu podstawowego na jednego zatrudnionego, naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz o zwiększeniu w roku 2022 odpisu o równowartość 1/3 odpisu za rok 2021 naliczonego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych w 2021 roku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty