Interpretacja indywidualna z dnia 4 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.373.2022.2.JKU
Uznanie, czy dokonywane przez Wnioskodawcę czynności spełniają definicję art. 15 ust. 2 ustawy o VAT i czy jest podatnikiem VAT.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług – jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 lipca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 20 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie uznania, czy dokonywane przez Wnioskodawcę czynności spełniają definicję art. 15 ust. 2 ustawy o VAT i czy jest podatnikiem VAT. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 25 września 2022 r. (wpływ 28 września 2022r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca osiąga dochody z umowy o pracę, uzyskiwane dochody z „A” są efektem ubocznym Jego hobby. Zainteresowany dodaje filmy, kiedy może i ma czas, głównie po godzinach pracy oraz w weekendy, traktuje „A” jako swoją pasję.
Kanał został założony w celu realizowania pasji Wnioskodawcy, jaką jest nagrywanie podcastów. Kanał jest o tematyce kryminalnej. Wnioskodawca interesuje się tym od dawna. Zainteresowany ukończył studia magisterskie (…). Dzięki podcastom może dalej dzielić się swoją pasją oraz rozwijać zainteresowania. Wnioskodawca nie wiedział, że będzie zarabiać na „A”.
Właścicielem kanału jest „A”, Wnioskodawca ma na tej platformie założony swój profil.
Przedmiotem umowy są przychody z wyświetlania reklam w serwisie „A”. Umowa nie reguluje zasad wyświetlanych reklam, tym samym zasad naliczania oraz wypłaty wynagrodzenia. Uzyskany przez Zainteresowanego zarobek jest uzależniony od wyświetlanych reklam.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Hobbystycznie zajmuje się nagrywaniem podcastów i umieszczaniem ich na platformie „A”. Z tytułu wyświetlanych reklam na filmach Wnioskodawcy otrzymuje On wynagrodzenie. Wnioskodawca zastanawia się, czy przychody, które otrzymuje podlegają pod VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty