Interpretacja indywidualna z dnia 29 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.60.2022.1.AP
Właściwe kwalifikowanie usługi brokerskiej jako transakcji kontrolowanej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 lipca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy właściwego kwalifikowania usługi brokerskiej jako transakcji kontrolowanej.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
(A) S.A. (dalej: Wnioskodawca lub (...) lub Spółka) jest domem maklerskim prowadzącym działalność na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz.U. z 2018 r., poz. 2286, z późn. zm., dalej: UoFI) oraz ustawy z dnia 26 października 2000r. o giełdach towarowych (Dz.U. z 2022, poz. 170 z późn. zm., dalej: (...)). Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, a jego rok podatkowy odpowiada rokowi kalendarzowemu. (...) należy do Grupy Kapitałowej (…) (dalej: Grupa P.). Podstawowym przedmiotem działania spółek Grupy P. jest prowadzenie działalności obejmującej (…).
Wnioskodawca jest wyspecjalizowanym podmiotem z Grupy P. a głównym obszarem jego działalności jest pośrednictwo w transakcjach towarami giełdowymi – (…), zarówno na rzecz podmiotów z Grupy P., jak i klientów spoza Grupy P. Klientami Wnioskodawcy są zatem między innymi podmioty powiązane z nim w rozumieniu przepisów UPDOP.
Spółka jest uczestnikiem giełd towarowych i w oparciu o dostęp do nich (...) świadczy usługi brokerskie m.in. w zakresie (…) (dalej łącznie – towary giełdowe …). Wnioskodawca pośrednicząc we wspominanym obrocie działa w imieniu własnym, ale na rachunek klienta.
Schemat działań Wnioskodawcy w odniesieniu do wskazanych transakcji brokerskich podejmowanych w imieniu własnym, ale na rachunek klienta dającego zlecenie polega na tym, że w przypadku otrzymania zlecenia sprzedaży (...) pośredniczy w zbyciu danego towaru giełdowego (A) zawierając umowę sprzedaży z podmiotem zainteresowanym, w imieniu własnym, lecz na rachunek dającego zlecenie. (...) nie staje się właścicielem danego instrumentu – przedmiot zakupu stanowi własność dającego zlecenie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty