Wyrok SN z dnia 23 stycznia 2014 r., sygn. II CSK 190/13
Za jednostronną czynność prawną i tym samym przedmiot regulacji przewidzianej w art. 104 zdanie pierwsze k.c. nie może być uznana oferta, ani jej przyjęcie; są to tylko składniki czynności prawnej, jaką jest dopiero umowa, do której, w razie gdy składające się na nią oświadczenie jest złożone przez osobę niemającą umocowania lub przekraczającą jego granice, ma zastosowanie art. 103 k.c.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Kazimierz Zawada (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Zbigniew Kwaśniewski
SSN Barbara Myszka
w sprawie z powództwa A. Oddział Terenowy w P. przeciwko "M." Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w R. o wydanie, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 23 stycznia 2014 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…) z dnia 29 listopada 2012 r., sygn. akt I ACa (…),
oddala skargę kasacyjną i zasądza od strony pozwanej na rzecz strony powodowej kwotę 1800 (tysiąc osiemset) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem Sąd Apelacyjny, po ponownym rozpoznaniu sprawy na skutek wyroku Sądu Najwyższego z dnia 26 lipca 2012 r., II CSK 9/12, zmienił wyrok Sądu Okręgowego z dnia 24 maja 2011 r. w ten sposób, że nakazał pozwanej: Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością „M.”, aby zgodnie z żądaniem pozwu, ostatecznie sformułowanym na rozprawie w dniu 24 maja 2011 r., wydała powódce: A.- Oddział Terenowy w P., oznaczone nieruchomości rolne o łącznej powierzchni 591,1144 ha.
Poprzedniczka prawna powodowej Agencji wydzierżawiła pozwanej spółce objęte sporem nieruchomości na podstawie umowy zawartej w dniu 1 czerwca 1993 r. na lat szesnaście, tj. do dnia 1 czerwca 2009 r. W § 3 ust. 1 tej umowy zastrzeżono, że: „Umowa zostaje przedłużona na następne 14 lat, jeżeli w ciągu roku przed terminem wygaśnięcia umowy którakolwiek ze stron wystąpi z wnioskiem o jej przedłużenie, a druga strona nie wyrazi sprzeciwu co do przedłużenia”. Pismem z dnia 11 lutego 2009 r. skierowanym do Agencji - Oddziału Terenowego w P. pozwana, powołując się na § 3 ust. 1 umowy dzierżawy, wystąpiła o przedłużenie dzierżawy o czternaście lat. W odpowiedzi powódka pismem z dnia 30 marca 2009 r., podpisanym przez Zastępcę Dyrektora Oddziału Terenowego w P., powiadomiła, że rozpatrzenie tego wniosku zależy od spełnienia określonych warunków, m.in. od uzyskania pozytywnej opinii Nadzoru Właścicielskiego Oddziału Agencji, opinii Izby Rolniczej i Związku Pracodawców - Dzierżawców i Właścicieli Rolnych oraz od przedłożenia dokumentacji ekonomiczno-finansowej. Powódka w piśmie tym zaproponowała również ustalenie nowych warunków dzierżawy. Jej propozycja objęła m.in. dziesięcioletni okres obowiązywania przedłużonej dzierżawy, wyższy czynsz dzierżawny oraz modyfikacje zabezpieczenia roszczeń wydzierżawiającego. Następnie pismem z dnia 14 maja 2009 r. przekazała pozwanej - powołując się na art. 39 ust. 4a ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (j.t. Dz. U. 2007. 231. 1700 ze zm., a obecnie: Dz.U. 2012.1187 - dalej: „u.g.n.r.”), stanowiący że w razie nieprzedłożenia przez Agencję dotychczasowemu dzierżawcy stanowiska co do dalszej dzierżawy w ciągu miesiąca od złożenia przez dzierżawcę oświadczenia o zamiarze kontynuowania dzierżawy, domniemywa się zgodę Agencji na przedłużenie dzierżawy na dotychczasowych warunkach o rok - iż w związku z nieudzieleniem pozwanej odpowiedzi na pismo z dnia 11 lutego 2009 r. w ciągu miesiąca, umowa z dnia 1 czerwca 1993 r. uległa przedłużeniu na podstawie powołanego przepisu na dotychczasowych warunkach do 1 czerwca 2010 r. W piśmie tym powódka przypomniała o kontynuowaniu procedury przedłużanie umowy dzierżawy zgodnie z wcześniejszą informacją. W kolejnym piśmie z dnia 16 czerwca 2009 r. powódka poinformowała pozwaną, że w związku z przedłużeniem okresu dzierżawy do dnia 1 czerwca 2010 r. konieczne jest zawarcie aneksu do umowy. Pozwana jednak odmówiła podpisania aneksu twierdząc, że zgodnie z § 3 ust. 1 umowy zawartej w dniu 1 czerwca 1993 r. termin dzierżawy uległ przedłużeniu o lat czternaście. Dnia 1 czerwca 2010 r. Agencja wezwała spółkę „M.” do wydania dzierżawionych nieruchomości, a w dniu 24 lutego 2011 r. pozwała ją o ich o wydanie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty