Interpretacja indywidualna z dnia 23 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.127.2022.2.JK
Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania VAT oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku ze świadczeniem usług pożyczkowych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie:
1)wskazania, czy pożyczki udzielone przed początkiem okresu rozliczeniowego, od którego Wnioskodawca zrezygnuje ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 22 ustawy, będą traktowane jako opodatkowane VAT, w odniesieniu do odsetek otrzymanych od początku okresu rozliczeniowego, od którego Wnioskodawca zrezygnuje ze zwolnienia w odniesieniu do pożyczki udzielonej kontrahentowi mającemu siedzibę w UE jak i poza UE (pytania oznaczone we wniosku nr 1 i nr 2) – jest nieprawidłowe;
2)prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku ze świadczeniem usług pożyczkowych objętych rezygnacją ze zwolnienia na podstawie umowy zawartej w roku 2021 z kontrahentem mającym siedzibę w UE oraz na podstawie umowy zawartej w roku 2020 z kontrahentem mającym siedzibę poza UE oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku ze świadczeniem usług pożyczkowych objętych rezygnacją ze zwolnienia na podstawie umów zawartych po początku okresu rozliczeniowego, od którego Wnioskodawca zrezygnuje ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 22 ustawy, których odbiorcą będzie kontrahent mający siedzibę w UE oraz których odbiorcą będzie kontrahent mający siedzibę poza UE - w państwie trzecim (pytania oznaczone we wniosku nr 3-6) – jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 marca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 7 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy wskazania, czy pożyczki udzielone przed początkiem okresu rozliczeniowego, od którego Wnioskodawca zrezygnuje ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 2 ustawy, będą traktowane jako opodatkowane VAT, w odniesieniu do odsetek otrzymanych od początku okresu rozliczeniowego, od którego Wnioskodawca zrezygnuje ze zwolnienia w odniesieniu do pożyczki udzielonej kontrahentowi mającemu siedzibę w UE jak i poza UE, prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku ze świadczeniem usług pożyczkowych objętych rezygnacją ze zwolnienia na podstawie umowy zawartej w roku 2021 z kontrahentem mającym siedzibę w UE oraz na podstawie umowy zawartej w roku 2020 z kontrahentem mającym siedzibę poza UE oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku ze świadczeniem usług pożyczkowych objętych rezygnacją ze zwolnienia na podstawie umów zawartych po początku okresu rozliczeniowego, od którego Wnioskodawca zrezygnuje ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 22 ustawy, których odbiorcą będzie kontrahent mający siedzibę w UE oraz których odbiorcą będzie kontrahent mający siedzibę poza UE (w państwie trzecim). Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 15 kwietnia 2022 r. (wpływ 22 kwietnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty