Interpretacja indywidualna z dnia 23 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.317.2022.1.AMA
Skutki podatkowe nabycia przez jednego ze wspólników Spółki cywilnej, w ramach dziedziczenia, całości przedsiębiorstwa zmarłego drugiego wspólnika Spółki, zakończenia działalności Spółki i tym samym wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
1 lipca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 29 czerwca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku obowiązku sporządzenia tzw. remanentu likwidacyjnego i braku opodatkowania towarów własnej produkcji i towarów, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy oraz braku obowiązku sporządzenia przez Spółkę korekty podatku naliczonego w sytuacji nabycia przez jednego ze wspólników Spółki w ramach dziedziczenia całości przedsiębiorstwa zmarłego drugiego wspólnika Spółki, zakończenia działalności Spółki i tym samym wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: „VAT”).
Spółka zajmuje się działalnością gospodarczą związaną z wynajmem apartamentów na terenie Polski oraz działalnością wydawniczą.
Całość działalności Spółki podlega opodatkowaniu VAT. W szczególności, żaden z rodzajów działalności Spółki nie korzysta ze zwolnienia od VAT.
Apartamenty wykorzystywane w działalności gospodarczej Spółki obejmują:
‒dwa apartamenty, które historycznie były nabyte na osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, a następnie wprowadzone do Spółki w celu wykorzystania ich w działalności gospodarczej Spółki - w konsekwencji, VAT naliczony w związku z ich nabyciem nie był w ogóle odliczany;
‒pozostałe apartamenty, od których Spółka odliczyła VAT naliczony związany z ich nabyciem w całości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty