21.09.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 21 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.689.2022.2.BS

Dotyczy preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej.

Interpretacja indywidualna  – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych:

-w części dotyczącej pytania pierwszego – jest prawidłowe,

-w części dotyczącej pytania drugiego – jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

18 lipca 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 16 września 2022 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/ zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca (dalej jako Wnioskodawca) prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej której przedmiotem jest działalność związana z wytwarzaniem oraz doradztwem w zakresie oprogramowania.

Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o PIT, i rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Wnioskodawca świadczy usługi jako niezależny deweloper. Wciągu ostatnich kilku lat świadczył usługi programistyczne na rzecz kilku podmiotów z Polski i zagranicy (dalej pojedyńczo jako Spółka).

Wnioskodawca tworzy oprogramowanie w języku Java. Wnioskodawca świadczy usługi związane z platformą do zarządzania przedsiębiorstwem – (...). Platfroma przeznaczona jest do zarządzania finansami i kapitałem ludzkim. (...) mimo usprawnienia działania, nie posiada wszystkich możliwych funkcjonalności dla podmiotów z różnych branż, wymaga więc współdziałania z innym oprogramowaniem danego podmiotu. Wnioskodawca tworzy na oprogramowanie, które przetwarza dane pomiędzy platformą (...) a istniejącym oprogramowaniem. Programy tworzone przez Wnioskodawcę przetwarzają dane dla celów księgowych, finansowych, HR, czy kadr i płac. Tworzone oprogramowanie przez Wnioskodawcę nie tylko przetwarza dane ale także sprawdza ich poprawność w różnych systemach. Tworzone przez Wnioskodawcę programy automatyzują, zastępują manualne procesy w przedsiębiorstwach i usprawniają ich działanie. Podmioty działające w różnych branżach mają różne oprogramowanie służące do działalności jak również inne potrzebyw zakresie przetwarzania danych, każdy z programów musi być tworzony specjalnie dla danego podmiotu. Wnioskodawca stworzył między innymi takie oprogramowania :

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne