Interpretacja indywidualna z dnia 16 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4011.495.2022.3.KW
Wypłacane pracownikom, ekwiwalenty za pranie i używanie odzieży roboczej stanowić będą dla nich przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegający zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 czerwca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie zwolnienia z opodatkowania wypłacanych pracownikom ekwiwalentów pieniężnych za pranie i używanie odzieży roboczej. Uzupełniliście go Państwo – w odpowiedzi na wezwania – pismem z 26 sierpnia 2022 r. (data wpływu 26 sierpnia 2022 r.) oraz pismem z 14 września 2022 r.( data wpływu 14 września 2022 r.)
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Ze względu na specyfikę głównej i podstawowej działalności firmy Sp. z o.o. polegającej na przewożeniu nowych samochodów osobowych, gdzie w jednym transporcie Wnioskodawca przewozi 6-7 sztuk (łączna wartość ładunku to często 3-4 miliony złotych), kierowca zobowiązany jest do posiadania specjalistycznego stroju - kombinezonu (bez żadnych, klamr, guzików, odstających elementów), który zawsze musi być czysty. Podyktowane jest to nie tylko kwestią zmniejszenia ilości szkód powstałych w transporcie w wyniku niewłaściwego, brudnego stroju. Należy zwrócić uwagę, że każdy wystający element stroju może uszkodzić ładunek, gdzie w trakcie jego ładowania jest bardzo mało miejsca na jakiekolwiek większe manewry. Analogicznie wygląda to w stosunku do samej zabudowy oraz przyczepy, których wartość jako zestawu wynosi ponad 1 milion złotych. Wreszcie zobowiązują Wnioskodawcę do tego również procedury jakościowe koncernów samochodowych, do których przestrzegania zobowiązany jest poprzez realizowane zlecenia. Poza szkodami, które może spowodować zły stan i rodzaj stroju trzeba również liczyć się z karami umownymi nakładanymi przez place załadunkowe /rozładunkowe za nieprawidłowości z tym związane oraz z blokadami zarówno kierowców jak i ciężarówek co uniemożliwia pracę. Wnioskodawca nadmienił, że kierowcy autotransporterów, w przeciwieństwie do pozostałych rodzajów transportów ciężkich - sami wykonują załadunki oraz rozładunki ładunków, przez co permanentnie narażeni są na zabrudzenie od różnego rodzaju smarów, olejów, kurzu, ogólnego brudu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty