Wyrok NSA z dnia 3 czerwca 2022 r., sygn. II FSK 2438/19
Jeżeli spółka cywilna nabyła nieruchomość jedynie jako zabezpieczenie na przyszłość, z myślą o jej wykorzystaniu na wypadek określonego rozwoju wypadków, i nie wykorzystywała jej w prowadzonej działalności gospodarczej, to przychód ze zbycia tej nieruchomości powinien być traktowany jako przychód z odpłatnego zbycia majątku prywatnego, a nie przychód z działalności gospodarczej .
Monitor Księgowego nr 10/2022
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz, Sędzia NSA Stefan Babiarz, Sędzia WSA - del. Sylwester Golec (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Kwaśniewska- Ciesielska, po rozpoznaniu w dniu 3 czerwca 2022 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 19 czerwca 2019 r. sygn. akt I SA/Po 297/19 w sprawie ze skargi L. C. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 31 stycznia 2019 r. nr 0112-KDIL3-3.4011.427.2018.1.AA w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz L. C. kwotę 240 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uchylił zaskarżoną przez L.C. (zwanego dalej wnioskodawcą lub skarżącym) interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 31 stycznia 2019 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.
W uzasadnieniu wyroku sąd pierwszej instancji wskazał, że ww. indywidualna interpretacja przepisów prawa podatkowego dotyczy skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości. Z wniosku o wydanie interpretacji wynika, że wnioskodawca założył spółkę cywilną. Spółka została zawiązana w celu prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie usług stomatologicznych. Wspólnicy spółki cywilnej na podstawie warunkowej umowy sprzedaży z 9 czerwca 2006 r. oraz umowy przeniesienia prawa użytkowania wieczystego z 5 września 2006 r. i protokołu notarialnego z 6 lutego 2007 r. nabyli na prawach wspólności łącznej prawo użytkowania wieczystego gruntu stanowiącego własność gminy. Prawo to ustanowione jest na okres do 25 kwietnia 2083 r. Nieruchomość została nabyta przez wspólników jako "zabezpieczenie" ciągłości działalności w przedmiocie usług stomatologicznych, na wypadek wypowiedzenia umowy dzierżawy nieruchomości, na której znajduje się klinika oraz konieczności dalszego prowadzenia działalności z wykorzystaniem nabytej nieruchomości (po wybudowaniu na niej budynku). Nieruchomość nie została ujęta w ewidencji środków trwałych. Odpisy amortyzacyjne oraz nakłady na tę nieruchomość nie były uwzględniane w kosztach uzyskania przychodu wspólników spółki. Nieruchomość nigdy nie była wykorzystywana w działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej. Nie została również zabudowana ani nie była wykorzystywana w jakikolwiek sposób przez wspólników spółki. Drugi wspólnik spółki cywilnej zmarł 23 sierpnia 2012 r. Spadek po nim nabyła jego żona, która została wspólnikiem spółki cywilnej. Wnioskodawca oraz żona drugiego wspólnika w dniu 30 listopada 2018 r. zawarli ze spółką z o.o. warunkową umowę sprzedaży omówionego powyżej prawa użytkowania wieczystego. Wspólnicy spółki cywilnej planują zawarcie 18 grudnia 2018 r. umowy przeniesienia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty