Interpretacja indywidualna z dnia 14 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.417.2022.1.AW
Okres posiadania Udziałów przez Spółkę Przejmowaną przed dokonaniem Połączenia zaliczany dla celów zwolnienia z art. 22 ust. 4 i art. 17 ust. 1 pkt 58a ustawy o CIT
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
14 czerwca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 7 czerwca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy:
1. dla potrzeb zastosowania zwolnienia z art. 22 ust. 4 ustawy o CIT, Wnioskodawca będzie uprawniony do uwzględnienia w okresie, o którym mowa w art. 22 ust. 4a ustawy o CIT, okresu posiadania Udziałów przez Spółkę Przejmowaną przed dokonaniem Połączenia;
2. dla potrzeb zastosowania zwolnienia z art. 17 ust. 1 pkt 58a ustawy o CIT, Wnioskodawca będzie uprawniony do uwzględnienia w okresie, o którym mowa w tym przepisie, okresu posiadania Udziałów przez Spółkę Przejmowaną przed dokonaniem Połączenia.
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością („Wnioskodawca” lub „Spółka Przejmująca”) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie m.in. działalności trustów, funduszów i podobnych instytucji finansowych, jak również związana jest z zarządzaniem funduszami. Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i podlega opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (jest polskim rezydentem podatkowym). Wnioskodawca uzyskał status alternatywnej spółki inwestycyjnej, o której mowa w art. 8a ust. 1 Ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (dalej: „ASI”).
Wnioskodawca planuje połączenie ze spółką A. Spółką Akcyjną z siedzibą w (…) nr KRS (…), nr NIP (…) („Spółka Przejmowana”). Połączenie nastąpi poprzez przejęcie majątku Spółki Przejmowanej przez Wnioskodawcę („Połączenie”). Połączenie zostanie przeprowadzone w trybie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych („KSH”). Spółka Przejmowana również podlega w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce osiągnięcia (Spółka Przejmowana jest również polskim rezydentem podatkowym). Wspólnikami (udziałowcami) Wnioskodawcy jak i Spółki Przejmowanej, na moment wpisu Połączenia, będą te same podmioty. W wyniku Połączenia nie ulegnie zmianie liczba wspólników oraz struktura własnościowa Spółki Przejmującej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty