Interpretacja indywidualna z dnia 13 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.305.2022.4.JKU
Skoro omawiana sprzedaż Nieruchomości będzie faktycznie w całości opodatkowana podatkiem od towarów i usług i nie będzie z tego podatku zwolniona, to do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
1 lipca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 1 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży prawa użytkowania wieczystego nieruchomości wraz z naniesieniami. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – w piśmie z 7 września 2022 r. (wpływ 7 września 2022 r.). Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1)Zainteresowany będący stroną postępowania:
… (dalej jako „Zbywca”)
2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
… (dalej jako „Nabywca”)
Opis zdarzenia przyszłego
M. Sp. z o.o. (dalej: „Nabywca”) zamierza nabyć od spółki z siedzibą we Włoszech, która prowadzi w Polsce działalność gospodarczą za pośrednictwem oddziału – A. S.p.A. (dalej: „Zbywca”), budynki i budowle stanowiące odrębny od gruntu przedmiot własności wraz z prawem użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, na której te budynki i budowle są usytuowane, stanowiącej działkę gruntu oznaczoną numerem … (dalej jako „Działka 1”) położonej w S. (dalej: „Nieruchomość”).
Nabywca i Zbywca w dalszej części wniosku będą nazywani łącznie „Stronami”, bądź „Zainteresowanymi”.
Zbywca nabył Nieruchomość na skutek przejęcia przez Zbywcę innej spółki z siedzibą we Włoszech – ... (dalej: „D.”), która przed połączeniem była użytkownikiem wieczystym wyżej wymienionej nieruchomości gruntowej oraz właścicielem posadowionych na niej budynków i budowli (tj. Nieruchomości). Na skutek połączenia Zbywca nabył prawo użytkowania wieczystego tej nieruchomości gruntowej oraz prawo własności posadowionych na niej budynków i budowli, jak również wstąpił jako sukcesor generalny we wszystkie prawa i obowiązki D.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty