Interpretacja indywidualna z dnia 9 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4011.147.2022.2
Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawo własności intelektualnej (tzw. IP-BOX)
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Dnia 19 maja 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 12 lipca 2022 r. (o dacie wpływu 14 lipca 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod Firmą (…) i jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. Wnioskodawca jest objęty nieograniczonym obowiązkiem podatkowym w Polsce i opłaca podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w wysokości 19% podstawy obliczenia podatku (tzw. podatek liniowy) na zasadach określonych w art. 30c UPDOF.
Działalność Wnioskodawcy oraz oferowane oprogramowanie
Firma prowadzi działalność usługową w zakresie technologii informatycznych i komputerowych. Firma udostępnia swoim klientom inteligentne rozwiązania dla transportu, pomagające skutecznie zarządzać flotą.
Firma w wyniku prowadzonych w okresie od 1 marca 2021 prac rozwojowych opracowuje autorską aplikację zbudowaną w oparciu o najnowsze technologie informatyczne (dalej: „Oprogramowanie"). Oprogramowanie jest zainstalowane na administrowanym przez Firmę serwerze. Na mocy zawartej z Firmą umową Klient uzyskuje zdalny (poprzez sieć Internet) dostęp do Oprogramowania w czasie rzeczywistym (online).
Oprogramowanie umożliwia bieżący monitoring floty samochodowej. Oprogramowanie jest skonfigurowane z nadajnikiem GPS oraz kartą M2M. Nadajnik GPS zapewnia łączność w oparciu o sieci 2G, 3G lub LTE (w zależności od potrzeb klienta). Natomiast, transmisja danych z nadajnika do Oprogramowania odbywa się dzięki specjalnej karcie M2M, która pozwala na swobodny przepływ danych na terenie ponad 100 krajów Europy, Azji, obu Ameryk oraz Oceanii. Wobec powyższego, zamontowany w pojeździe nadajnik GPS, przesyła dane lokalizacyjne oraz informacje z komputera pokładowego samochodu do serwera obliczeniowego zarządzanego przez Firmę. To właśnie tam za pomocą specjalistycznego Oprogramowania dane są zapisywane, opracowywane i odpowiednio chronione, a następnie udostępniane klientowi w aplikacji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty