Wsparcie dla przedsiębiorstw społecznych – ustawa o ekonomii społecznej
Od 30 października 2022 r. będzie obowiązywać ustawa o ekonomii społecznej (dalej: ustawa). Ustawa ta przewiduje możliwość uznania za przedsiębiorstwo społeczne takich podmiotów jak m.in. fundacje, stowarzyszenia, spółdzielnie socjalne i pracy, warsztaty terapii zajęciowej i zakłady aktywności zawodowej, centra i kluby integracji społecznej, spółki non profit. Dla przedsiębiorstw społecznych przewidziano możliwość korzystania z różnych form wsparcia, takich jak nowe zwolnienie z podatku dochodowego czy dofinansowanie do tworzonych miejsc pracy czy kredytów. Przedstawiamy najważniejsze informacje o rozwiązaniach wprowadzonych ustawą .
Ekonomia społeczna i cel ustawy
Celem ustawy jest tworzenie miejsc pracy w przedsiębiorstwach społecznych dla osób zagrożonych wykluczeniem, m.in. osób z niepełnosprawnościami, bezrobotnych i ubogich. Ustawa wprowadza do polskiego prawa pojęcie ekonomii społecznej, jednostki tworzącej podmioty ekonomii społecznej i podmioty ekonomii społecznej (zob. definicje).
Definicje
Ekonomia społeczna - działalność podmiotów ekonomii społecznej na rzecz społeczności lokalnej w zakresie reintegracji społecznej i zawodowej, tworzenia miejsc pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz świadczenia usług społecznych, realizowana w formie działalności gospodarczej, działalności pożytku publicznego i innej działalności o charakterze odpłatnym (art. 2 pkt 1 ustawy).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty