Interpretacja indywidualna z dnia 1 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.149.2022.4.PB
W zakresie skutków podatkowych podziału spółki przez wydzielenie.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
10 maja 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 6 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podziału spółki przez wydzielenie. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 29 sierpnia 2022 r. (wpływ 31 sierpnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Opis Spółki i jej Zakładów.
B Sp. z o.o. (dalej: Spółka albo Spółka Dzielona) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością prawa polskiego, która to Spółka jest częścią międzynarodowej grupy kapitałowej. 100% udziałów w kapitale zakładowym Spółki posiada spółka kapitałowa prawa niemieckiego – A GmbH (dalej: Wspólnik albo Wnioskodawca). Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji zbiorników. Spółka prowadzi działalność w dwóch lokalizacjach:
-w O. (dalej: Zakład w O.) – w zakresie produkcji zbiorników dla przemysłu spożywczego, od 2002 r.;
-w K. (dalej: Zakład w K.) – w zakresie produkcji zbiorników z przeznaczeniem zamontowania na samochody ciężarowe, głównie dla przewozu mleka, od 1997 r.
Wnioskodawca (Wspólnik) jest niemieckim rezydentem podatkowym, tj. podlega w Niemczech obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy).
Spółka planuje w drodze podziału przez wydzielenie, o którym mowa w art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h. utworzyć nową spółkę (dalej: Nowa Spółka), do której przeniesiony zostanie Zakład w K. w zakresie opisanym poniżej. Nowa Spółka ma być spółką z ograniczoną odpowiedzialnością prawa polskiego. W powstałej w wyniku podziału przez wydzielenie Nowej Spółce, udziałowcem w jej kapitale zakładowym w 100% będzie Wnioskodawca.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty