17.08.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.417.2022.1.KW

Zwolnienie od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 i pkt 37 ustawy o VAT świadczonej usługi finansowania procesu.

Interpretacja indywidualna  – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

1 czerwca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 1 czerwca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 i pkt 37 ustawy o VAT świadczonej usługi finansowania procesu.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

1.Wnioskodawca

Wnioskodawca to … spółka z o.o. z siedzibą w … (ul. …, …) NIP: …, REGON: …, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy … w … …Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod Nr KRS: ... Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT.

2.Zarys stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego)

Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy będzie finansowanie prowadzenia sporów sądowych przez powodów na zlecenie tych powodów. W ogólnych zarysach sytuacja wygląda w ten sposób, że Wnioskodawca zawiera umowę z Klientem (dalej również jako: Powód) - zazwyczaj osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej - której przedmiotem jest sfinansowanie procesu dochodzenia sporu (przed sądem) za wynagrodzeniem. W ramach swojej działalności Spółka sfinansuje koszty reprezentacji Klienta przez profesjonalnego pełnomocnika oraz koszty niezbędnych opłat związanych z czynnościami w toku postępowania w tym koszty ekspertyz, opinii itp.

W ramach swojej działalności Wnioskodawca będzie zawierał umowy z Partnerskimi Kancelariami (dalej również jako: Kancelarie), tj. podmiotami lub osobami uprawnionymi do świadczenia pomocy prawnej, w tym reprezentacji przed sądem. Będą to ramowe umowy o współpracy, w ramach której Spółka oświadczy, że jest podmiotem finansującym spór Klientów, za wynagrodzeniem, według zasad niesprecyzowanych w definicji legalnej prawa, ale potocznie za granicą nazywanych Third Part Funding. Wnioskodawca na stałe będzie współpracował z Kancelariami Partnerskimi, zaś po pozyskaniu przez Wnioskodawcę Klientów, Klient zobowiązuje do umocowania w ramach sporu prawnego finansowego przez Wnioskodawcę radcy prawnego z Kancelarii Partnerskiej. Umowa ramowa określa ogólne relacje Wnioskodawcy oraz Kancelarii Partnerskiej, zaś w ramach umów ramowych Wnioskodawca zawierać będzie z Kancelariami Partnerskimi umowy szczegółowe obejmujące prowadzenie konkretnej sprawy (gdzie radca prawny z Kancelarii Partnerskiej prowadzić będzie sprawę dochodzenia roszczenia Klienta, który jest związany umową z Wnioskodawcą na finansowanie procesu).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne