Interpretacja indywidualna z dnia 16 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.323.2022.4.IZ
W jakiej dacie Ml jako spółka wnosząca aport powinna rozpoznać przychód podatkowy? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2) Czy po stronie spółki U doszło do nieodpłatnego przysporzenia w związku z korzystaniem z nieruchomości wniesionej nieskutecznym aportem i powinna z tego tytułu rozpoznać przychód w podatku dochodowym od osób prawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 3)
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
25 kwietnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 21 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. ustalenia:
- jakiej dacie Ml jako spółka wnosząca aport powinna rozpoznać przychód podatkowy,
- czy po stronie spółki U doszło do nieodpłatnego przysporzenia w związku z korzystaniem z nieruchomości wniesionej nieskutecznym aportem i powinna z tego tytułu rozpoznać przychód w podatku dochodowym od osób prawnych.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 3 sierpnia 2022 r. (wpływ 5 sierpnia 2022 r.).
Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1.Zainteresowany będący stroną postępowania:
MI Sp. z o.o. (dalej: „MI”, „Wnioskodawca”)
2.Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
U Sp. z o.o. (dalej: „U”)
Opis stanu faktycznego
Ml sp. z o.o. (dalej: „MI”, „Wnioskodawca”) dokonała 16 stycznia 2021 r. wniesienia aktem notarialnym aportu w postaci nieruchomości do U sp. z o.o. (dalej: „U”) w zamian za co otrzymała udziały w podwyższonym kapitale zakładowym. Transakcja podlegała opodatkowaniu VAT, wobec czego Ml wystawiła fakturę dokumentującą aport i rozliczyła podatek należny od tego wniesienia (sprzedaży). U z dniem przekazania nieruchomości w dniu 16 stycznia 2021 r. objęła ją we władanie i przystąpiła do realizacji na niej inwestycji deweloperskiej. Jednocześnie złożyła wniosek o rejestrację podwyższenia kapitału zakładowego przez sąd (dalej również jako KRS). W dniu 22 maja 2021 r. Sąd Rejonowy dla (…) w (…), (…) Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego zarządził zwrot wniosku spółki U z powodu nieprawidłowego wypełnienia formularza KRS-Z3 w pierwotnym wniosku oraz z uwagi na brak załączenia do niego listy wspólników spełniającej wymagania art. 188 § 3 ksh. Z powodu przeoczenia Spółka nie wniosła ponownego wniosku o rejestrację aportu, co skutkowało finalnie brakiem jego rejestracji w KRS oraz orzeczeniem przez Sąd pismem z dnia 16 lipca 2021 r. formalnego zwrotu spółce dokumentów z tym związanych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty