10.08.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 10 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4011.151.2022.2.KG

Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawo własności intelektualnej (tzw. IP Box).

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

29 maja 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Uzupełnił Pan wniosek – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z dnia 9 lipca 2022 r. (o tej samej dacie wpływu) oraz 2 sierpnia 2022 r. (o tej samej dacie wpływu).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego:

(…) (dalej: Wnioskodawca) prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą (…), zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej od 21 listopada 2021 r. Przedmiotem jego działalności jest tworzenie i rozwijanie programów komputerowych. Działalność Wnioskodawcy zgodnie z wpisem do CEIDG jest sklasyfikowana w przeważającej części jako PKD 62.01.Z Działalność związana z oprogramowaniem. Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym rozliczającym podatek dochodowy na podstawie art. 30c ustawy z dnia 16 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. 2019 poz. 1387 – dalej: updof).

Dla celów rozliczania podatku dochodowego Wnioskodawca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawca na podstawie zawartej umowy o świadczenie usług z klientem świadczy usługi związane z wytwarzaniem oprogramowania oraz zarządzaniem projektami związanymi z wytwarzaniem oprogramowania.

W ramach współpracy ze Spółką Wnioskodawca jest konsultantem zespołu programistów zajmujących się tworzeniem oprogramowania wykorzystywanego w ramach systemu (…). Jest to oprogramowanie oraz aplikacje do zarządzania danymi, rozwoju systemu SAP oraz integracji tego systemu z innymi aplikacjami klienta. W ramach świadczonych usług nie nabywa wyników prac badawczo‑rozwojowych od innych podmiotów, ani też praw autorskich. Powstałe w trakcie prac na rzecz klienta oprogramowanie jest efektem pracy Wnioskodawcy oraz zespołu programistów. Tworzenie i rozwijanie oprogramowania jest procesem ciągłym, ponieważ zespół programistów wraz z Wnioskodawcą jest odpowiedzialny za:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne