Interpretacja indywidualna z dnia 3 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.169.2022.3.RK
Uznanie wywiezienia drewna za dostawę towarów.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
14 marca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 14 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług, który dotyczy uznania wywiezienia drewna za dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 16 maja 2022 r. (data wpływu).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca jest przedsiębiorcą działającym (...). Wnioskodawca posiada zakład produkcyjny [dalej: „Zakład”] zlokalizowany na terenie Miasta (…) oraz Gminy (…). W związku m.in. z planami rozbudowy Zakładu o nowe instalacje produkcyjne powstała konieczność wycięcia pewnej liczby drzew i krzewów położonych w obrębie Zakładu oraz w jego sąsiedztwie. W szczególności drzewa i krzewy te:
· uniemożliwiałyby dojazd służb ochrony oraz zakładowej straży pożarnej do newralgicznych miejsc wokół Zakładu,
· utrudniałyby zdalną obserwację zagrożeń przy pomocy kamer z centrum monitoringu,
· w przypadku silnych podmuchów wiatru stwarzałyby ryzyko uszkodzenia kluczowych elementów infrastruktury krytycznej,
· część drzewostanu rośnie bezpośrednio na podziemnych sieciach wodno- kanalizacyjnych, teletechnicznych i elektroenergetycznych, więc ich wrastające korzenie stwarzają ryzyko uszkodzenia podziemnych instalacji.
Dlatego też Wnioskodawca wystąpił odpowiednio do Prezydenta Miasta (…) oraz do Wójta Gminy (…) o zezwolenia na wycinkę tych drzew i takie pozwolenia od tych organów otrzymał.
Następnie Wnioskodawca (w 2018 r.) zawarł umowę [dalej: „Umowa”] na wycinkę wspomnianych wyżej drzew i krzewów z polską firmą specjalizującą się w tego typu pracach, będącą czynnym podatnikiem VAT [dalej: „”]. W Umowie Wykonawca w zamian za ryczałtowo określoną kwotę wynagrodzenia netto (powiększonego o podatek VAT) został zobowiązany w szczególności do:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty