Interpretacja indywidualna z dnia 2 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.277.2022.2.AA
Nie mają Państwo prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w związku z realizacją projektu pn. (…), ponieważ efekty projektu nie są związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 maja 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 24 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. (…). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
(…) S.A. w (…) jest spółką, w której Województwo (…) posiada 100% akcji. Zgodnie z przedmiotem działania określonym w art. 7 Statutu, Spółka angażuje się w promowanie innowacyjności, popularyzowanie i wspieranie myśli naukowej, w szczególności wykorzystującej szeroko rozumiane nowe technologie. (…) w (…) wdraża oraz obsługuje projekty w ramach funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, w których ostatecznymi beneficjentami są przedsiębiorcy.
30 grudnia 2021 r. (…) S.A. w (…) podpisała z Województwem (…) Umowę o dofinansowanie projektu pt. (…) Nr umowy: (…) w ramach Osi Priorytetowej 1, Działania 1.2, Poddziałania 1.2.3 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa (…) na lata 2014-2020.
Głównym celem realizacji projektu jest zdefiniowanie zasobów i potencjału branży sektora przemysłu związanego z nowymi technologiami jako przyszłej, nowej, inteligentnej specjalizacji regionu oraz określenie możliwości i ścieżki rozwoju sektora w perspektywie 10 lat, co jest zgodne z Poddziałaniem 1.2.3 RPO (…) Typ 2. Projekt odpowiada na pilną potrzebę poszerzenia katalogu Regionalnej Inteligentnej Specjalizacji (RIS). Tworzenie nowych technologii, wdrażanie automatyzacji i cyfryzacji jest obecnie jedyną ścieżką rozwoju firm MSP, dużych przedsiębiorstw i instytucji B&R. Firmy sektora nowych technologii z Regionu będą mogły korzystać na tym trendzie, jeśli otrzymają odpowiednie wsparcie ze strony Samorządu Województwa. Proces przedsiębiorczego odkrywania inteligentnych specjalizacji umożliwia szersze spojrzenie na gospodarkę regionu i powinien przyczyniać się do wzrostu jej innowacyjności. Biorąc pod uwagę tą przesłankę kolejną inteligentną specjalizacją regionu może zostać sektor związany z cyfryzacją i automatyzacją procesów produkcyjnych i usługowych, co wpisuje się także w rozwój pozostałych inteligentnych specjalizacji regionu, takich jak: ekonomia wody, meblarstwo oraz żywność wysokiej jakości. Zaawansowane technologie mają przede wszystkim zmniejszać straty energii, lepiej zarządzać surowcami i zasobami naturalnymi, a także wspomagać inne sektory poprzez aplikacje i roboty diagnozujące i nadzorujące procesy produkcyjne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty