Interpretacja indywidualna z dnia 29 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.279.2022.2.MST
Ustalenie wysokości poniesionych kosztów na zakup kryptowalut w roku podatkowym 2021 oraz nierozliczonych kosztów w latach 2019 i 2020.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest:
–nieprawidłowe w części dotyczącej ustalania wysokości nierozliczonych w latach 2019-2020 kosztów, oraz
–prawidłowe w pozostałym zakresie.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 kwietnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie rozliczenia kosztów na zakup kryptowalut poniesionych w latach 2019-2021. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie organu – 4 lipca 2022 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Posiada Pan obywatelstwo polskie. W okresie od 28 października 2013 r. do 25 października 2021 r. zamieszkiwał Pan w Wielkiej Brytanii, będąc w tym czasie brytyjskim rezydentem podatkowym. Jest Pan kawalerem i nie posiadał ani nie posiada nieruchomości w Polsce. Centrum interesów osobistych i ośrodek interesów życiowych znajdował się w czasie pobytu w Wielkiej Brytanii. Od 26 października 2021 r. przebywa Pan w Polsce. W listopadzie 2021 roku zarejestrował się Pan w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna, a od 1 marca 2022 r. przyznano Panu stypendium stażowe z Urzędu Pracy.
W czasie pobytu w Wielkiej Brytanii od samego początku uzyskiwał Pan dochody z pracy i rozliczał je jako podatkowy rezydent brytyjski. Inwestycje w kryptowaluty rozpoczął Pan pod koniec 2018 roku. Zyski z transakcji kapitałowych zaczął Pan uzyskiwać w brytyjskim roku podatkowym 2020/2021, korzystając z usług firm prowadzących serwisy wymiany walut wirtualnych na waluty obce, w tym funty brytyjskie. Ze względu na rezydencję podatkową w Wielkiej Brytanii zyski z tego rodzaju transakcji podlegały opodatkowaniu w Wielkiej Brytanii jako zyski z transakcji kapitałowych, a działalność ta nie stanowiła działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów prawa Wielkiej Brytanii. Zyski z tych transakcji rozliczył Pan z brytyjskim urzędem podatkowym. Zyski z roku podatkowego 2021/2022 rozpoczynającego się od dnia 6 kwietnia 2021 r. do dnia wyjazdu z Wielkiej Brytanii, tj. do 25 października 2021 r., jest Pan zobowiązany rozliczyć z brytyjskim urzędem podatkowym. Przepływy finansowe wynikające z tych działań były realizowane w postaci przelewów bankowych przy wykorzystaniu Pana prywatnego rachunku bankowego w funtach brytyjskich, prowadzonego przez bank położony w Wielkiej Brytanii.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty